orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
HACI HÜSEYİN ARI

HACI HÜSEYİN ARI

  Bu haber 09 Subat 2013, Cumartesi 11:15:40 eklenmiştir. 4469 kez okunmuştur.
HACI HÜSEYİN ARI (ARİFUĞU) lakabı ile ünlenen yanık melhemi mucidi.iz kalmadan yapılan tedaviyi askerde dokdorlardan gördüklerini başarıyla uygulamış ve bu mucuzeyi yakalamışdır..

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HACI HÜSEYİN ARI

 

Dogum: 1899….   Ö...2.şubat.1998

 

Giresun Eynesil Ören Beldesi Camidüzü Mah.nüfüsuna kayıtlı (ARİFUĞU) lakabı ile ünlenen yanık melhemi  mucidi .

 

H. Hüseyin ARI  1898  yılında arifuğu Mustafa’nın tek erkek evladı olarak dünyaya gelir. Annesi imam uşağı sülalesinden hacuğun kız

 

TRABZON-ili Görele-ilçesi-Eynesil nahiyesinde ki arapça-osmanlıca eğitim  veren rüşdiye mektebi başarılı mezunlarındandır.1916 osmanlı rus işgalinde  muhacir olup esaret halinde rus askeriyasına erzak taşıttırılmış,rus işgalinden sonra babanın bir oğlu olması hesabıyle genç yaşda hoca kızı hanifeyle evlendirilmiş,ne yazıkki  çocukları olamamış dolayısıyle 2 inci evlilik yapılıp 2  çocuğu olan eşi rus işgalinde şehit olan çavuş kızı gadun ile evlendirilir.

 

Sene 1919  kurtuluş şavaşı yılları gelip çatmış ,1920 senesi normal asker olarak  askere gider sevkiyat Samsun'dan çıkar.Limandan şavaşa doğru gidiş çok macaralıdır.Yalın ayak baş açık gece gidilip gündüz  ormanda saklanarak yol alınır..

 

Asker  Hüseyinin  geride  bir anası bir babası 2 tanede hanımı vardır  ikinci hanımı  hamiledir…Sakarya meydan muharebesinden harbe başlanır..büyük taruzda Kütahya haymana ovasında  bil fiil savaşta birebir düşmanla  çok yakın mesafe de cepede kalır.Bu arada görevi sıhhıye  çavuşu olmuştur. Cephe gerisinde sayısız yaralıya bakan  amaliyata giren Arifuğu  büyük tecrübe sahibi olur. Osman ağa ve çetesini büyük taruzdan önce görür, gördükleri hep şehit olurlar.Köyünden Ramazanuğun Osman isminde bir arkadaşı varmış  birgün bakmış ki Osman yanına gelmiş  ama tanıyamamış.Çünkü Osman bir yunan zabiti  vurup  elbisesini giymiş.Tabiî ki bunlarda yok,yalın ayak giyecek yok..Osman bide bana bul deyince Arifuğu bidahaki gelmeye sanada getirürüm demiş.Ama daha haber yok şehit olmuş rahmetli.

 

3 yıl savaşdan sonra  düşman İzmir’den denize dökülünce Atatürk’ün emriyle asker eğlence yapmış.Köyünden  Halil yetim (horbuluğun) ile karşılaşmış çok ağlaşmışlar ve paşaların huzurunda horan oynamışlar.Horbuluğun Halil  çok güzel  horan oynarmış  rahmeti bol olsun gazilerin..

 

Cumhuriyetin ilanından sonra asker terhis olur sene 29 ekim 1923  Gazi Hüseyin Arifuğu İzmir’deki  vaad edilen türlü  arazilere hiç bakmaz  doğruca memleketine döner artık bir oğlu olmuştur.Adınıda Mehmet  koyarlar.Babası anası 2 de hanımı sağdır.Ailenin tek    erkek çocuğu  babanın  bir ayağı sakattır  fakirlik ve gıtlık  seneleri çötende darısı olan zengindir.Millet  frengi  hastası  olmuşdur.Gazi Arifuğu hem köyde  hemde gadırga yayla sında doktordur.Çünkü  ne erkek kalmıştır nede iğne yapacak bir kimse.Zaten yokmuş  savaşdan hiç kalmamış.

 

Gazi Arifuğu Görele (elevi) Fol (vakvıkebir) Maçka .Tonya .Şalbazarı Süme köyü Kürtün havalisinden Gadırga yaylasına  gelen insanlara doktorluk  görevi yapar.Kendine ait eczanesi   bulunur.Paraya pek ehemmiyet vermez  ilacın parasını alır  gerisi dua  zaten  millettede yoktur  kimisi peynir verir ,kimi  bi at yükü  odun getirir ..

 

Gazi çoklarını ölümün pençesinden kurtarır.Köyünde elinin değmediği bir insan azdır zaten hekes dua eder .ençok takdire şayan olan eseride  yanık melhemindeki mucipliğidir.Şu an bile teknolojik tıp yanıkdaki başarısını  yakalayamamış ,iz  kalmadan  yapılan tedaviyi askerde  dokdorlardan gördüklerini  başarıyle uygulamış ve bu mucuzeyi yakalamışdır..

 

1924 yılında bir erkek evladı olur ismini  Yusuf Sami koyar.3 yıl sonra bir kız çocuğu olur  onada Hanife  isim verilir.3  defa hacca giden Gazi  Arifuğu hayatını memleketine adar.Hastaları ile hasır neşir olur,yaylada cenükde .Çok cüsselidir.Gazi çok süratli  yürür ayağına kimse yetişemez.Seneler gelip geçer hızla 1982  de  sağ  ayağı taşıyamaz artık.Ağır vucudu  damarı tıkanır.Gaziyi oğulları Ankara Askeri Gata Hastahanesinde  tedavi ettirmeye çok  uğraşır ama yok.Ayak inat eder,gangıran olur.Ayak o kadar büyükdürki kesilen ayağı  kadavra için askeri  tıb akademisi alır.

 

Nihayet Gazi Arifuğu koltuk deyneğine muhtaç olur ..  koca çınar bakıma muhtaç hale gelir.. Morali  bozulur ama takdir Allah’dan der .Sırasıyle  hanımları terk ederler bu fani hayatı peşine  gelini ve çok sevdiği oğlu Yusufu kaybeder.Kök gider dallar gider ,çınar sallanır  teklemeye başlar harmandaki  çam ağacı  arkadaşı sırdaşı olmuştur .Kah onunla konuşur kah yoldan geçenler ile konuşur.Sohbet eder  savaş ve hükümet işlerinde  adaletsizliğe  kükrer  Yaşlı bir aslan gibi koca elli ,koca burunlu,koca ayakılı dev adam…ve anlatır,ağlatır dı  adamı , hatıralarını yokluk ve perişanlıklarını

 

   Osmanlı ve istiklal gazisin kalbi bir asır dayandı.Nihayet HACI HÜSEYİN ARI  her  fani gibi 2 Şubat 1998  Pazertesi  saat 04 de ebediyete intikal eder.Yanındada kimsecikler yokdur uykuda  göçer  gider .Cenaze merasimi  görkemli olmuştur .Hacı Gazi Arifuğun  yukarıda yazılan  il ve ilçelerden hayatta kalanlar katılır  son yolculuğa .Çünkü çok hakkı vardır  herkeste el emeği vardır..bilirler eski kuşaklar.

 

Ebedi istiratını  çam ağaçları ile süslü güzide mimari , cami .. ve mezarlığı olan  Ören Beldesi Camidüzü Mahallesinde  denize karşı  görkemsiz  sade bir mezarda  yeşil sarıklı  mermer künyeli taş altında  yatmaktadır…

Yüce ALLAH  rahmet eylesin  resulullahın şefeatine nail eylesin

 

DİZGİNE.COM

   09.02.2013ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
RAMAZAN DUVAN
EVET
Bizimde hısım olduğumuz ve yakından tanıdıgımız şahsiyetlerden Allah cc rahmet eylesin


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
seksi, Beşiktaş, İstanbul, Eurovision, Yorum, Sosyal, türkiye kupası, hakim, Hülya Avşar, Atletico Madrid, Türkiye, Akşam, gol, Avrupa, Fatih Tekke, Süper Lig, Emre Aktaş, Mini, Mustafa Denizli, Kasımpaşa, video, ebru gündeş, Gökhan Ünal, , canlı, Genç, Haber, Ferrari, Bucaspor, Aykut Kocaman,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !