orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
ÖREN-DER Çanakkale'de

ÖREN-DER Çanakkale'de

  Bu haber 01 Temmuz 2013, Pazartesi 15:41:06 eklenmiştir. 3914 kez okunmuştur.
ÖREN-DER Çanakkale\'de EYDEF ve ÖREN-DER Çanakkale Şehitlik gezisi düzenledi

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FOTOGRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tarihi yeniden yaşadık

Eynesil ilçesi Köy Dernekleri Gençlik Kolu EYDEF ve Ören Beldesi ÖREN-DERNEĞİNİN düzenlemiş olduğu Çanakkale Gezisi büyük bir katılımla gerçekleştirildi.62’si Örenli, 65 ise Eynesil Gençlerinden olmak üzere toplam 137 kişi Çanakkale şehitlerimizi , büyük kahramanlık örneği gösterilen topraklarda yerinde andı.

Çanakkale’de tarihin akışını değiştiren kahramanlar ziyaret edildi. Geziye katılanlar, eşsiz kahramanlık destanlarının yaşandığı şehitlik bölgesinde duygu ve gurur dolu anlar yaşadı.

Ören Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği ilk kez Çanakkale Şehitlik gezisi düzenledi.Eynesil Gençlik Kolu ve Örenliler, tarihe yolculuğa çıkıp şehitlerimizi kabirleri başında ziyaret etti.

29.06.2013 Cumartesi Saat 23.00’de Ümraniye ve Gazi Osman Paşa’dan kalkan üç otobüsle tarihe yolculukta, sabah 05.00 civarında Eceabat’ta sabah kahvaltısı yapıldı. Ayşenur hanımın rehberliğinde, Çanakkale Anıtı, Kilit bayır Kalesi, Namazgah Tabyaları, Çifte Havuzlar, Soğanlı dere,Şehitlik Müzesi, 57. Alay Şehitliği, Akbaş Şehitliği, Kesik dere Şehitliği, Karayörük Deresi Şehitliği, Çataldere Şehitliği, Mehmet Çavuş Anıtı, Conk Bayırı, Arıburnu Şehitliği, Havuzlar Şehitliği ve Anafartalar gibi Türk tarihinin dönüm noktalarının yaşandığı yerler büyük bir hayranlıkla gezildi.

Atalarınmızın hangi ruhla Çanakkale’yi geçilmez yaptıklarını rehberlerden dinleyen dernek üyeleri Eynesilli ve Örenli hemşerilerimiz sevinç, hüzün, gurur  ve öfke gibi çok farklı duyguları bir anda yaşadılar.

 Atalarımızın kahramanlıklarını dinleyen Eynesil ve Örenliler, gururlanıp kendilerini birer Seyit Onbaşı, Kınalı Hasan ve Nezahat Onbaşı gibi hissettirecek duygulara kapıldılar. Şehitlerin kabirlerinde dualar edip duyguları doruk noktasına ulaşan ziyaretçiler, Çanakkale Şehitliği’nin simge anıtlarının önünde Türk bayrağı açarak hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Gurur abidesi her bir şehitlik ve anıtların gezilmesinden sonra dernek üyeleri ve hemşerilerimiz öğleden sonra tekrar Eceabat’ta . öğle yemeklerinin yenmesinden sonra  İstanbul’a geri döndüler.

Ören Dernek Başkanı Çavuş Metin ÖZARSLAN açıklamada, Öncelikle bize bu imkanı sağlayan Üsküdar Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı Mustafa Kara'ya teşekkür ederiz".diyerek,site editörümüze duygularını şu şekilde ifade etti.

“Dünya da en çok tanınan kentlerinden biri olan Çanakkale’de olmanın ve orayı görmenin mutluluğunu yaşadık. Destanlara konu olan batı ile doğunun Asya ile Avrupa’nın ilk büyük kanlı savaşı, Anadolu’nun onurlu direnişinin yaşandığı yer olan, 1. Dünya Savaşı’nın en kanlı cephesi Çanakkale’yi gördük. Mustafa Kemal’in askeri dehasını Gelibolu Yarımadasında yapılan kanlı cephe savaşlarının ve dünyayı nasıl yenilgiye uğrattıklarını yerinde gördük.  Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Kanlısırt’ta Kurtuluş Savaşının, bağımsızlığın ateşinin yakıldığı yerleri görüp o günleri yaşamaktan hemşerilerimizle beraber çok mutlu olduk." dedi.

Gezinin beklediklerinden daha güzel ve verimli geçtiğini belirten hemşerilerimiz, “Gezi sırasında Çanakkale savaşları ile ilgili duyduklarımız ve okuduklarımız rehberlerimizin sunumları ile biz kez daha gözlerimizde canlandı. Adeta atalarımızın yokluklar içinde savaştıkları o günleri yeniden yaşadık. Buraları gördükten ve anlatılanları dinledikten sonra dedelerimize saygımız, vatanımıza bağlılığımız daha da arttı. Hepsinin ruhları şad olsun. Buraları görmemize vesile olan ve bize bu imkânı sağlayan Dernek Başkanımız Çavuş Metin ÖZARSLAN'a ve Yönetimine  teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Bir çoğu Çanakkale’yi ilk defa gördüğünü belirten ve şehitlikleri görmeyen herkese tavsiye eden ziyaretçiler, “Buraları görüp, yaşanan olayları gözünüzün önünde canlandırıp heyecanlanmamak, duygulanmamak mümkün değil. Rehberlerimizin anlattıklarını dinledikçe gözlerimiz doldu. Vatanımızın bize nasıl, hangi şartlarda emanet edildiğini daha iyi anladık” dediler.

Ören Derneği Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Çavuş Metin ÖZARSLAN da, geziye katılan dernek üyelerine ve hemşerilerine teşekkür ederek,  Çanakkale ruhu ile bugünü bütünleştirmek için Çanakkale’ye gezi düzenlediklerini  söyledi ve, “Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Çanakkale, bir milletin varlık yokluk savaşıdır. (Bitti, tarihten silinecek) diye düşünülen Türk Milleti'nin üzerindeki tozları silkeleyerek ayağa kalkışıdır Çanakkale. Türk Milletine diri diri giydirilmek istenen kefenin yırtılışıdır Çanakkale. Bu sebeple Türk tarihi bakımından böylesine önemli bir coğrafyanın gezilmesi, görülmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Çanakkale Destanı’nı sadece kitaplardan okumak yetmez. Belleklere  iyi kazınması için her karış toprağı kanla sulanmış bu toprakların mutlaka görülmesi gerekiyor.  Dernek üyelerimizden ve hemşerilerimizden talep olduğu sürece Çanakkale Şehitliği’ne geziler düzenleyeceğiz” dedi.

WWW.DİZGİNE.COM

FOTOGRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Final, Hilton, Brezilya, futbol, Yorum, ebru gündeş, Turkcell, Man, Tokat, Bülent Ersoy, Sakarya, İstanbul, Hızlı, Süper Lig, proje, Zonguldak, İstanbul, Everton, Ferrari, Gülben Ergen, Türk, internet, Fenerbahçe, Zaman, türkiye kupası, seksi, Sosyal, Van, Gençlerbirliği, Uğur İnceman,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !