orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
KADIRGA’ YA NOSTALJİK YÜRÜYÜŞ

KADIRGA’ YA NOSTALJİK YÜRÜYÜŞ

  Bu haber 04 Temmuz 2013, Persembe 08:31:36 eklenmiştir. 4318 kez okunmuştur.
KADIRGA’ YA NOSTALJİK YÜRÜYÜŞ Kadırga Yaylasına Tarihe Nostaljik Yürüyüş yapıldı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eynesil Ören Beldesinden 15 ile 65 yaş arası 25 belde sakini, 70 Km yolu yürüyerek 1800 rakımlı Kadırga yaylasına çıktılar. Ören köyü Yakuplu mahallesi mevkiinden başlayan iki günlük kültür yürüyüşünde; Ören başından, Karayalaktan, Molla suyundan, Dizgineden, iniş dibinden eski göç yolları takip edilerek Çağmannı’dan, Imıkyurt’tan, Sisdağına; buradan Hanyanı’ndan, Paldırlı sudan geçilerek Şıhkıranı yol ayrımından Erikbeli yolu takip edilerek Sazalanı’na varıldı. Çadırların kurulmasıyla geceyi burada konaklayan yürüyüşçülere yaşlı ve yürüyemeyecek kişiler de eklenerek 45 e yakın Örenli bir arada olmanın mutluluğunu yaşadılar. Geceyi çoban ateşleri yakarak ve müzik eşliğinde eğlenerek yorgunluklarını atan yürüyüşçüler, sabahın erken saatlerinde yola koyularak Erikbeli yaylası, Şalli obası, Kızılağaç obası, Çevirmeden, Ören Obası başına, buradan da Ömer teknesine ulaştılar. Garefetuğu suyundan su  içilip hatıra horonu oynandı ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Ardından mezarlık yalağından dualarla geçildi, Arifuğun ev başından, hartama meydanına yüründü ve açık camide Cuma namazı kılındı.


 Cuma Namazından sonra Pazar yeri ziyaret edilerek Daşoluk boğazında yapılan konaklamanın ardından Zigana’ya geçildi. Eski Kör Ahmet tünelinde hatıra fotoğrafı çekildi ve tarihi Hamsiköy yolu izlenerek Trabzon üzerinden başlangıç noktasındaki Ören Köyü Yakuplu mahallesinde yürüyüş son buldu.


Bu yürüyüşün gerçekleştirilmesinin öncülerinden olan Dr İsmail ÇETİN sitemize yaptığı
açıklamada şunları söyledi.”Baştan itibaren ifade ettiğimiz gibi bu yürüyüşümüzün amacı tamamen bir kültür yürüyüşüdür. Atalarımızın, yayla yollarını göç ederek asırlar boyunca yaptığı bu zorlu mücadeleyi yerinde yaşamak ve kültürel değerlerin unutulmaması ayni zamanda genç kuşaklara aktarılması amacıyla,böyle bir etkinlik düzenlemeyi düşündük. Grubumuzda kadırga ile ilgili hiç anısı olmayan arkadaşlarımızın olması da bu yürüyüşe ayrı bir anlam kattı ve bizi çok mutlu etti’ dedi. 

Çetin açıklamasında ‘yürüyüş Grubumuzda 60 yaşın üzerinde ağabeylerimiz ve ablalarımız vardı ve zorlu güzergâhlarda dahi vasıtaya binmemek için direnmelerine rağmen ‘önce sağlık’ yaklaşımı ile bazı güzergahl vasıta ile geçildi. Buna karşılık gruptan herkesin yolun en az üçte ikisinin yürüyerek gitmesi ayrıca iki arkadaşımızın bu yorucu yolculukta hiç vasıta kullanmaması bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu’ dedi.


ÇETİN açıklamasında oldukça yorucu olan yolculukta birlik beraberlik ve dayanışma duygusunun yorgunlukları hissettirmediğini ve bu yürüyüşün; katılımcıların yaşamında önemli bir hatıra olarak kalacağına inandığını be
lirtti


Bu etkinliğin geleneksel hale getirilebileceğini ve kültürel değerlerimizi bizden sonraki kuşaklara aktarma konusunda tarihsel önemi olduğuna işaret eden
ÇETİN ‘bu yürüyüş ile ilgili yorumlarda ve söylemlerde bulunulurken; bu yürüyüşün daha sonra da tekrar edilebilmesi açısından sorumluluk duygusu içinde hareket edilmesi ve köyümüzü değişik platformlarda sıkıntıya sokabilecek sözlerden ve davranışlardan uzak durulması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Sn Çetin sözlerini ‘Bu yürüyüşü bir ekip ve dayanışma ruhu ile gerçekleştirdik. Yürüyüşe bizzat katılan kardeşlerimize, ağabeylerimize ve ablalarımıza teşekkür borçluyuz; katılamayacak durumda olan ve bizi destekleyen tüm büyüklerimize de saygılarımızı sunuyoruz’ diyerek noktaladı.

WWW.DİZGİNE.COM 

 

 ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Serdar Özkan, Gülben Ergen, Uğur İnceman, Süper Lig, Şebnem Ferah, ebru gündeş, Paris Hilton, Hızlı, Final, Bucaspor, canlı, Bülent Ersoy, Everton, hakim, Karşıyaka, Juventus, Büyükşehir Belediyespor, gol, Avrupa, Yorum, Haber, video, İstanbul, Almanya, Ferrari, Türkiye, Brezilya, Konyaspor,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !