orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
Servet Somuncuoğu vefat etti

Servet Somuncuoğu vefat etti

  Bu haber 06 Agustos 2013, SALI 12:17:28 eklenmiştir. 2013 kez okunmuştur.
Servet Somuncuoğu vefat etti TRT de araştırmacı gazeteci Servet Somuncuoğlu vefat etti.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Servet Somuncuoğlu bu sabah saat 4:civarlarında ani geçirmiş olduğu kalp krizi sonucunda hakkın rahmetine kavuştu..


TRT’de araştırmacı Gazeteci olarak birçok program yapan, yaptığı programlarla Halkın beğenisini kazanan Servet Somuncuoğlu yaptığı birçok programla ödüller aldı.
 
Rh.Somuncuoğlunun Cenazesi Yarın öğlen namazının ardından Bursa Karacabey ilçesinde öğle namazının ardından kılınacak olan cenaze namazından sonra aile mezarlığında toprağa verilecek .

Rahmetli Servet Somuncuoğlunun facebook'da en son paylaştığı fotoğraf

 

“Servet Somuncuoğlu kimdir? “
 
 Giresun Eynesil'li olan yazar, 1964’te Bursa’da doğdu. Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebilat Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oldu. 1988–2004 yıllarında İstanbul Radyosu’nda yapımcı olarak çalıştı. Günle Gelen, Günün İçinden, Müzikli Edebiyat, Yeni Bakışlar, Türkülerle Yaşamak, Aşkın Has Bahçesinde, Tarihte Yolculuk ve Tarihin Büyük İhanetleri programlarını hazırladı. 1740–1962 arasında Türkiye’de yaşayan ve 1962’de Rusya’ya göç eden Manyas Akşehir Kazakları ve Kars Malakanlarının göç hikâyesini anlatan “Don Kazakları” ve Çetin Berkmen’le yaptığı söyleşileri topladığı “Adanmış bir Ömür” adlı iki kitabı bulunuyor. Türk dünyasının kültürel, doğa ve tarihi zenginliklerini içeren fotoğraf projeleri hazırlıyor. TRT’de yayınlanan Karlı Dağlardaki Sır programının yapım, yönetim ve metin yazarlığını yapan Somuncuoğlu, halen TRT’de prodüktör olarak çalışıyordu.

 
Servet Somuncuoğlu kimdir?
 
 Servet Somuncuoğlu, dört yıl boyuncu 6 ülkeyi dolaştı. 150 bin kilometre yol katetti. 138 gün, 65 ayrı alanda saha çalışması yaptı. Moğolistan, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan ve Anadolu’da taşları inceledi. Amacı yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Türklerin izlerini taşlarda sürmekti.

Sibirya'da başlayıp İzmir Konaklı'da sonra eren bir hikaye okuyacaksınız şimdi. Servet Somuncuoğlu, 2004 yılından bu yana 6 ülkeyi dağ, tepe, bayır demeden dolaştı. Dört yıllık zaman dilimi içinde 150 bin kilometre yol kat etti. 138 gün, 65 ayrı alanda saha çalışması yaptı. Moğolistan, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan ve Anadolu'nun taşlarından ulaşabildiklerini inceledi. Kimi zaman Orhun Vadisi'nde gün doğumuna tanıklık etti, kimi zaman Baykal Gölü kenarında soluklandı, Moğolistan'ın kıraç topraklarında geceledi. Aslında onunkisi bir merak yolculuğuydu. Sonu gelmeyen bir merak desek daha doğru olur. Çünkü onu bu yolculuğa çıkaran neden, binlerce yıllık bir kültüre sahip olan Türklerin geçmişini taşların üzerindeki kaya resimlerinde aramaktı. Amacına büyük ölçüde ulaştı, tüm gördüklerini kayıt altına aldı, fotoğrafladı ve ortaya 550 sayfalık "Sibirya'dan Anadolu'ya Taşlardaki Türkler" adını taşıyan bir çalışma çıktı. Somuncuoğlu'nun amacı elbette ırka dayalı bir milliyetçilik yapmak değil. Tam aksine Türk milliyetçiliğinin esasının tamamen kültür olduğunu ortaya koymak. Kitabın Türk ve dünya tarihinde yeni ufukların açılmasını sağlayacağını düşünüyor. Ona göre kaya resimleri insanlığın ortak kültür mirası, ortak bilinçaltı ve bilginin ilk izlerini taşıyor: "İlk insan da bizimki gibi düşünüyor ve bir şekilde bunu ifade ediyordu. Bu ifade edişler, yani insan düşüncesinin ilk izleri kaya resimlerinde saklıdır." şeklinde açıklıyor amacını. Fotoğraf albümü niteliği taşıyan çalışmanın en önemli özelliği bilim adamlarına veri sağlayacak olması. Somuncuoğlu'nun üzerinde önemle durduğu konu, gezdiği 6 ülkede de resimler arasında ciddi bir benzerliğin olması. Dağ keçileri, geyikler, koç heykelleri ve süvari figürleri her bölgedeki kaya resimlerinin ortak simgeleri. Mesela Erzurum Karayazı Cunni Mağarası'ndaki yön damgası Ordu Mesudiye Esatlı köyünde de var. Bu resim alanında görülen ‘uçan at' figürü ise Altay dağlarındaki Kalbaktaş bölgesinde de görülüyor. Somuncuoğlu çok zor olan bu çizimin 8 bin kilometrede de olmasını manidar buluyor.
 
Kitabın ekinde sunulan haritada kat edilen yol ve noktalar gösterilmiş. Kaya resmi alanları elbette bu kitaptakilerle sınırlı değil. Daha ayak basılmayan Çin, Türkmenistan, Afganistan, Özbekistan, İran, Irak, Suriye, Filistin, Kosova, İskandinavya, Avrupa içleri var. Yazar, Anadolu topraklarındaki kaya resimlerine özellikle dikkat çekiyor. Çünkü onlar henüz koruma altına alınmamış.
 
 Allah .rahmet eylesin.Yakınlarınada bol sabırlar ihsan eylesin.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Manisaspor, Beşiktaş, proje, Umut Bulut, Oğulcan Engin, Everton, Haber, Ferrari, İstanbul, Brezilya, Konyaspor, seksi, hakim, Alparslan Erdem, Zonguldak, Manchester City, Uğur İnceman, gol, Sakarya, Türk, Turkcell, Mini, Hızlı, Serdar Özkan, Arkas, Fatih Tekke, Mart, Gülben Ergen, Taraf, Bülent Ersoy,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !