orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
Sabri UZUN açıklamada bulundu

Sabri UZUN açıklamada bulundu

  Bu haber 06 ARALIK 2013, Cuma 09:45:22 eklenmiştir. 1444 kez okunmuştur.
Sabri UZUN açıklamada bulundu Sabri Uzun Hrant Dink davasında Erhan Tuncel hakkında açıklamada bulundu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eynesilli Hemşerimiz Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Sabri Uzun: "Erhan Tuncel doğru söylüyor".
 
Hrant Dink davasında azmettirici olarak yargılanan Erhan Tuncel daha önce jandarmayı suçlayan ifadelerini değiştirerek emniyet yetkililerini suçladı
 
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen davada azmettirici olarak yargılanan Erhan Tuncel'in tüm suçun polis müdürlerine ait olduğu iddiasında adı geçen Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Eynesilli Sabri Uzun da açıklama yaptı.

Eynesilli Uzun, "Erhan Tuncel'in 27.2.2006 tarihinde İstihbarat Daire Başkanlığına gelen raporunda Hrant Dink'in vurulacağı, silahın nerden alınacağı, bunların kafaya koydukları eylemi mutlaka yapacakları yazılıydı. Bu rapor benden gizlendi. Şimdi bunların hepsinin benim bilgim dahilinde olduğunu düşünen Erhan Tuncel, 'bunun gereğini yapmayan Sabri Uzun suçludur' diyor. Çok doğru söylüyor" dedi.
 
Melik Duvaklı'nın Türkiye gazetesi'nde yer alan haberine göre, Hrant Dink cinayeti davasında azmettirici olarak yargılanan sanık Erhan Tuncel, önceki gün mahkemedeki savunmasında daha önceki açıklamalarının tam tersi yönde ifade verdi. Daha önce Jandarma'yı suçlayan, Ergenekon'a işaret eden ve emniyet görevlilerini savunan Tuncel, bu sefer jandarmanın cinayetle bir ilgisi bulunmadığını belirterek polis yetkililerini suçladı. Tuncel'in hedefinde eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ile dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer vardı. Tanık koruma programına alındığını söyleyen Tuncel bu isimlerin soruşturmayı örttüğünü öne sürdü. Erhan Tuncel'in ifadelerini 180 derece değiştirmesi kimilerine göre kendisini kurtarma ve Ergenekon'u örtbas etme çabası. Suçlanan isimlerden biri olan Sabri Uzun'a göre ise Tuncel doğru söylüyor.
  
 
'Rapor benden gizlendi'
 
Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Eynesilli Hemşerimiz Sabri Uzun, "Erhan Tuncel'in bu beyanatı çok doğru. Beni suçlaması da doğru. Erhan Tuncel'in 27.2.2006 tarihinde İstihbarat Daire Başkanlığına gelen raporunda Hrant Dink'in vurulacağı, silahın nerden alınacağı, bunların kafaya koydukları eylemi mutlaka yapacakları yazılıydı. Bu raporu yazan polis Muhittin Zenit'in değerlendirmesinde bu konunun önemsenmesi lazım deniyor. Bu rapor benden gizlendi. Ben daire başkanı mıyım o tarihte. Bu rapordan sonra Hrant Dink vuruldu. Mahkeme çağırıp bana 'sen bu raporu niye gizledin' diye sormuyor. Şimdi bunların hepsinin benim bilgim dahilinde olduğunu düşünen Erhan Tuncel, 'bunun gereğini yapmayan Sabri Uzun suçludur' diyor. Çok doğru söylüyor" dedi.
 
'Kendini korumak istiyor'
 
Dink ailesi avukatı Bahri Belen: “Erhan Tuncel emniyet görevlilerinin görevlerini ihmal ettikleri ile ilgili ilk defa açıklamalarda bulundu. Bu önemli bir şey ancak bunlar bilinen şeyler. Erhan, bu cinayetin arkasındaki gerçek olayı ortaya çıkarmak konusunda samimiyse bizim ona bu açıklamaları sonrası soracağımız sorulara da cevap vermesi lazım. O zaman ancak Erhan Tuncel'in gerçek sorumluları ortaya çıkarmak konusunda bir niyeti olup olmadığını anlayacağız. Polislerle irtibatı olan, ajan durumunda hatta ajan provokatör durumunda biri olan Erhan Tuncel bunları söylüyor. Tabi bazılarını koruyor, bazılarını da suçluyor. Yani burada kendisini korumaya yönelik bir amacı olduğu da anlaşılıyor. Kendine göre bir takım hesaplar yapıyor" diye konuştu.
 
Ergenekon'u aklıyor

Dink davasının eski avukatlarından Erdal Doğan, "Erhan Tuncel, duruma göre vaziyet alıyor ve kendisini kurtarmaya çalışıyor. Polislerin güçlü olduğu noktada Ergenekon'un adını veriyor, onların güçlü olmadığı dönemde polisleri suçlayıp Ergenekon'u aklamaya çalışıyor. Baştan itibaren Tuncel'in delilleri karartmak yönünde bir çabası var. Şu anda da olayı karartma rolü görüyor. Tuncel daha önce Ergenekon'a işaret ediyordu. Polisin elbette ki  buradaki sorumluluğu çok büyük ama Hrant Dink cinayeti ile ilgili Kafes Eylem Planı, MİT'in sunduğu Özel Kuvvetler Komutanlığına dair belgeler, Zirve ve Ergenekon delilleri varken yalnızca polislerin sorumluluğunu görmek cinayeti örtmek olur. Erhan Tuncel de bu noktada kendisini kurtarabilmek için tekrar sorumluluk merkezini değiştiriyor. “

Kaynak: Türkiye GazetesiETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
İbrahim Tatlıses, Atletico Madrid, Final, Oğulcan Engin, Aykut Kocaman, , Türkiye, Sosyal, Gökhan Ünal, gol, Zonguldak, fotoğraflar, Yorum, Gençlerbirliği, hakim, Yıldırım, Arkas, Umut Bulut, Turkcell, Karşıyaka, Kasımpaşa, Sivasspor, Bucaspor, Manchester City, Tokat, Ferrari, Bülent Ersoy, Süper Lig, seksi, Hızlı,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !