orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
"YENİ TÜRKİYE'DE" NELER OLUYOR

"YENİ TÜRKİYE'DE" NELER OLUYOR

  Bu haber 08 Ekim 2014, Carsamba 10:10:03 eklenmiştir. 2801 kez okunmuştur.
\ 6 il ve 9 ilçede sokağa çıkma yasağı.24 kişi öldü.İstanbul alev alev

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

6 il ve 9 ilçede sokağa çıkma yasağı

İKİ gündür süren olaylarda 7 ilde 24 kişi yaşamını yitirdi. Başta 10 kişinin öldüğü Diyarbakır olmak üzere yaralanan çok sayıda kişinin de hastanelerde tedavisi sürüyor.

  IŞİD’i protesto eden gruplar Türkiye’nin pek çok yerinde eylem yaptı. Çıkan olaylar nedeniyle Diyarbakır ve Batman’ın yanı sıra Mardin’in 6, Van, Siirt ve Muş’un birer ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi..

Artan şiddet olayların ardından Diyarbakır’ın geneli, Batman ili, Mardin’in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçeleri ile Van’ın Erciş ve Siirt’in Kurtulan ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 
İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kriz ve bilgi akış masaları kuruldu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen illerde bunun nedeni olarak sokaklarda çok sayıda silahlı eylemci olması, silahlı karşıt gruplar arasında çıkan çatışmalar ve PKK’nın şehir yapılanması ile sözde asayiş ekiplerinin silahlanması gösterildi. Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire’ye gelen son bilgilerde Diyarbakır, Muş-Varto, Van-Erciş, Siirt ve Bingöl’de PKK’nın sözde asayiş ekiplerinin silahlanarak eylemlerine devam ettikleri, bu noktada güvenlik birimlerinin silahlı bir çatışma riskine karşı gerekli önlemleri almaları istendi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ OLDUĞU YERLER

BATMAN il geneli... (Merkez dahil 6 ilçesi var)
Diyarbakır: Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir, Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy ve Kulp  ilçeleri ile dış ilçeler Bismil, Silvan ve Lice ilçeleri (9 Ekim perşembe günü saat 06.00’ya kadar)
Muş: Varto (2 gün)
Siirt: Kurtalan
Van: Erciş
Mardin: Kızıltepe Nusaybin, Dargeçit, Mazıdağı, Derik ve Savur

22 YIL ÖNCE UYGULANDI

Sokağa çıkma yasağı en son Olağanüstü Hal’in devam ettiği 22 yıl önce bu kadar geniş kapsamlı ilan edilmişti. 21 mart 1992’de Nevruz kutlamalarında çıkan olaylarda 38 kişinin hayatının kaybetmesinin ardından 4 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

GÜNEYDOĞU VE DOĞU İLLERİ SAVAŞ ALANI

PKK yandaşları Doğu ve Güneydoğu illerini savaş alanına çevirdi. Şehir merkezlerinin kontrolünün sağlanması için sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerler başta olmak üzere polislere takviye olarak asker de görevlendirildi. EGM Özel Harekat Dairesi’ne de talimat verilerek eldeki bütün personelin her an için görev alacak şekilde hazır olmaları istendi. İzinli tüm personel acil olarak çağrıldı. Olayların meydana geldiği illere birçok yerden takviye yapıldı.
Gelen Bilgiler doğrultusunda 27 il, 68 ilçede eylem gerçekleşti. Çoğu kamu binası, hastane, okul, yurt olmak üzere 343’e yakın yer kundaklandı ve yakıldı. Kızılay’a, belediyelere, polise ve vatandaşa ait 40’a yakın araç yakıldı. 1’i ağır 40’a yakın polis yaralandı.

“KARAKOL DÜŞTÜ” ANAONSU

Olayların en yoğun yaşandığı illerin başında Hakkari ve Van gelirken, Örgüt mensuplarının Siirt’in merkezinde bulunan Merkez Cumhuriyet Polis Merkezi’ne dayanması sonucu polis telsizlerinden “Cumhuriyet Karakolu düştü” anonsları yapıldı. Olaylar dakika dakika şöyle gelişti:

HAKKARİ

* Saat 12.37 itibariyle 80 kişilik grup BDP binasında toplanarak Anıt önüne geldi.
* Aynı saatlerde 15 kişilik grup Keklikpınar Mahallesi’nde polis ekiplerine ait araçları taşladı, Araçlarda maddi hasar oluştu, Gruba müdahale edildi, Grup gaz fişeklerini evlere ve işyerlerine atarak dağıldı.
* Hakkari Belediyesi önünde 100 kişilik grup toplandı.
* 13.50’de Hastane Kavşağı’nda ve Bayındırlık Kavşağındaki gruplara müdahale edildi.
* 14.30 sıralarında 3 adet minibüsle belediye önünden Suruç’taki eyleme katılmak için hareket edildi.
* Aynı saatlerde Öğretmen Evi civarındaki gruplara müdahale edildi.
* Adliye arkası ve Keklikpınar Mahallesi’nde zaman zaman yola çıkan gruplara müdahale edildi. Bu müdahalelerde 3 kişi yakalandı.
* Müdahaleler ara ara şehrin çeşitli yerlerinde devam etti.
* 16.30’da Hakkari Anadolu Lisesi’ndeki Atatürk büstü göstericiler tarafından sökülerek alındı. Olay yerine ekipler sevk edildi, Büstün yerinde olmadığı öğrenildi.
* 17.00’de Maraton Halı Saha civarında 60 kişilik grup toplandı.

HDP’nin, IŞİD’in Suriye’nin Kürt bölgesindeki Kobani’ye yönelik saldırılarını ve Türkiye’nin bu konuda üzerine düşeni yapmadığını gerekçe göstererek halka sokağa çıkma çağrısında bulunmasıyla başlayan olaylar dün sabah saatlerinden itibaren boyutlanarak arttı. Akşam saatlerinde ise birçok kentten ölüm ve yaralanma haberleri gelmeye başladı.
Okulların, otobüslerin yakılmasına yönelik başlayan tepki de bazı kentlerde Türk bayraklarının ve Atatürk heykellerinin yakılmasıyla daha da arttı. Bazı kentlerde ise PKK’nın şehir ve gençlik yapılanmaları ile Hizbullah’ın silaha veda ettiğini bildirerek Hüda Par’ı kuran taraftarları arasında çatışmalar yaşandı.

Birçok kentte ise polis şiddeti iddiaları sosyal medyaya yansıdı. Kentlerden yükselen dumanlar ve olayların daha da büyük boyutlara tırmanma ihtimali ardı ardına “sokağa çıkma yasağı” kararları alınmasına yol açtı.  Diyarbakır ve Batman’ın yanı sıra Mardin 6 ilçesinde, Van, Muş ve Siirt’in birer ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Diyarbakır’da bugün ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi.
Van ve Hakkari’de üniversiteler eğitime ara verme kararı aldı. Böylece 1992’deki Nevruz’da çıkan olaylar nedeniyle OHAL uygulanan 3 kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağından bu yana en kapsamlı yasak kararı alınmış oldu.
Çıkan olaylarda 14 kişi öldü. Resmi kaynaklara göre Diyarbakır’da 8, Siirt’te 2, Mardin’de 2 ve Muş ve Batman’da da 1’er kişinin öldüğü bildirildi. Aralarında ikisi emniyet müdür yardımcısı 31 polis olmak üzere yüzlerce kişi yaralandı.

 Sultanbeyli'de toplanan bir grup, Kobani'deki IŞİD kuşatmasını protesto etmek için gösteri düzenledi. Eylem sırasında karşıt görüşlü bir grup ile eylemci grup karşı karşıya geldi. İki grup birbirine girerken, kavga sırasında taş ve sopalar havada uçuştu.
Fatih Bulvarı üzerinde toplanan grup, Kobani için gösteri yapmaya başladı. Bu sırada, karşıt görüşlü bir grup ile eylemci grup arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin kavgaya dönüşmesi sonucu iki grup birbirine girdi. Devreye giren polis ekipleri ise dağılın uyarısına aldırmayan gruplara biber gazıyla müdahale etti.

Polisin müdahalesine taşlarla karşılık veren grup ara sokaklara kaçarak dağıldı. Polisin müdahalesinden kaçan bir grup eylemci ise HDP İlçe binasına sığındı. Karşıt görüşlü grup, bu kez de HDP binası önünde toplanarak binayı taşlamaya başladı. Binaya sığınan eylemci grup da aşağıya taş atmaya başladı. Polis, TOMA ile HDP binasına tazyikli su sıkarak eylemcileri içeriye soktu.
Olaylar sırasında bir çok işyeri zarar gördü. Gruplar, polisin müdahalesiyle bölgeden uzaklaştırıldı.

KADIKÖY'DE EYLEMLER GECE BOYU SÜRDÜ

Kadıköy'de, IŞİD'in Kobani'yi kuşatmasını protesto eden gruba polis müdahale etti. Polis, taş ve şişe atan eylemcileri biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su ile dağıttı.
Saat 20.00 sıralarında Bahariye Caddesi'nde toplanan grup, ateş yakıp yola barikat kurdu. Gruptan bazı kişiler, çevrede güvenlik önlemi alan polis ekiplerine havai fişek, taş ve şişe attı. Polis de gruba TOMA'lardan sıkılan tazyikli su ile müdahale etti. Ara sokalara kaçan göstericiler ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Eylemciler polislere taş ve şişe atarken, polis de biber gazı ve plastik mermi ile karşılık verdi. Ara sokaklarda polis ile göstericiler arasında uzun süre kovalamaca devam etti. Polisin attığı biber gazından çevredeki vatandaşlar da etkilendi.
Kadıköy'deki gerginlik devam ediyor.

OKMEYDANI'NDA YOL KESİP BARİKAT KURAN GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Okmeydanı Anadolu Kahvesi önünde yol kapatıp barikat kuran yüzleri maskeli grup, yoldan geçen araçlara taş atmaya başladı. Olay yerine gelen Çevik Kuvvet polisi gruba gaz bombası atarak müdahale etti. Bu sırada, olayları izleyen bazı vatandaşlar, atılan gaz bombalarının arasında kalarak kaçışmaya başladı.
Polis ve eylemciler arasındaki gerginlik devam ediyor.

OTOBÜSÜ MOLOTOFLU SALDIRIYA UĞRAYAN İETT ŞOFÖRÜ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Beyoğlu Piyalepaşa'da akşam saatlerinde benzin istasyonunun önünde molotof kokteyli ile ateşe verilen İETT otobüsünün şoförü, yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı.
Belediye otobüsünü durduran yüzleri maskeli grup, molotofkokteyli ile saldırdıkları otobüsü ateşe vermiş, kısmen yanan araçtaki alevleri şoför söndürmeye çalışmıştı.
Otobüsünde büyük çapta hasar oluşan İETT şoförü Hüseyin Tercan, "Yolumu kestiler. Kapıları aç dediler. Açmayınca molotof kokteyli attılar" dedi.
Tercan, daha sonra, gelen Çevik Kuvvet polislerine de ağlayarak olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı. Polis ekipleri, havadan helikopter desteğiyle kaçan göstericileri bulmak için çevrede operasyon başlattı.

POLİS, GALATASARAY MEYDANI'NDA EYLEMCİLERE MÜDAHALE ETTİ

IŞİD'in Kobani kuşatmasını protesto etmek için Galatasaray Meydanı'nda toplanan gruba polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Olaylarda bazı kişiler gözaltına alındı.
Akşam saatlerinde Galatasaray Meydanı'nda toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Kobani kuşatmasını protesto eylemi yaptı. Polis, dağılın uyarısına aldırmayan gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Grup ara sokaklara kaçarak dağılırken, bazı kişiler gözaltına alındı. Bir eylemci de gazdan etkilenerek fenalaştı.

GAZİ MAHALLESİ'NDE YOLLAR KAPANDI

Sultangazi Gazi Mahallesi'nde, IŞİD'in Kobaniye yönelik kuşatmasını protesto eden gruba polis müdahale etti.
İsmetpaşa Caddesi üzerinde akşam saatlerinde toplanan grup, polise havai fişek ve molotof kokteyli atmaya başladı. Polis de göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.
Başka bir grup da, Halk Ekmek fabrikası önünde yola çift taraflı barikat kurarak, o sırada yoldan geçmekte olan Sultangazi Belediyesi'ne ait bir çöp kamyonuna zarar verdi. Kamyonu yola parelel park eden göstericiler, ardından aracı ateşe vererek yolu trafiğe kapattı.
Kuzey Habipler Yolu'na da barikat kuran grup, ateşe verdikleri barikatla yolu trafiğe kapattı.
Polis ekipleri ve zırhlı polis araçlarının bölgeye gitmesiyle, göstericiler ara sokaklara dağıldı.

KÜÇÜKÇEKMECE KANARYA MAHALLESİ'NDE GERGİNLİK

Kanarya Mahallesi'nde, Kobani'ye yönelik IŞİD kuşatmasını protesto eden gruplar ile Çevik Kuvvet ekipleri karşı karşıya geldi. Şahin Caddesi üzerinde yoğunlaşan göstericilere polis tazyikli su, gaz ve plastik mermi ile müdahale etti. Yüzleri kapalı göstericiler ise polise molotof kokteyli, havai fişek ve taş ile karşılık verdi. Bu sırada, lolotof kokteyllerinin hedefi olan zırhlı bir polis aracı da yanmaya başladı. Alevler, TOMA'dan sıkılan suyla söndürüldü.

TRAFOYU ATEŞE VERDİLER

Kanarya Mahallesi'nin pek çok sokağında çöp kutuları yakılarak barikat olarak kullanıldı. Bazı sokakların araç girişine kullanımına kapandığı mahallede, mahalle girişindeki trafo da yakıldı.

ZEYTİNBURNU'NDA KOBANİ EYLEMİ

Zeytinburnu'nda IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto eden bir grup Telsiz Mahallesi, Dikilitaş Caddesi üzerinde bulunan bir bankanın camlarını kırarak ATM cihazına zarar verdi, aynı cadde üzerinde bulunan otobüs duraklarına da zarar veren grup daha sonra dağıldı. Bunun üzerine mahallede toplanan yaklaşık 50 kişi, göstericilere tepki gösterdi. Bir süre mahallede tur atan grup, daha sonra 58. Bulvar Caddesi üzerinde bulunan AKP İlçe Binasının önüne geldi. Polise tepkilerini dile getiren gruptan bazılarının ellerinde bulunan sopalar dikkat çekti. Çevik Kuvvet ekipleri AKP binası önünde önlem alırken, grup daha sonra dağıldı.

ESENYURT'TA ATATÜRK HEYKELİNİ YAKTILAR

İstanbul Esenyurt'ta Bir grup eylemci, CHP Esenyurt Ilce Başkanlığı belediyenin önünde bulunan Atatürk haykeline saldıdı.Eylemciler Atatürk'ün şaha kalkmış bir at üzerindeki heykelini ateşe verdi.

VAN'DA ve ESENYURT'TA YAĞMA

 

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Van, 'hayalet şehre' döndü.

Van’da gösteri yapan gruplar, banka şubeleri, siyasi parti binaları, resmi kurumlar ve bazı alışveriş merkezlerine saldırdı, araçları yaktı.

PTT’ye ait kargo binasının alt katı tahrip edilip, üst katı molotofkokteylleriyle yakılması, bitişiğindeki alışveriş merkezine ait 3 kamyonetin kül olmuş hali, Türk Kızılayı Van Kan Bağış Merkezi’nin 2 minibüsü, onlarca özel araç ve saldırıya uğrayan alışveriş merkezleri, sabah saatlerinde de yağmacıların hedefi oldu.

Haber kanalları üç maymunu oynadı!ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
canlı, Konyaspor, gol, seksi, , Umut Bulut, Manisaspor, Akşam, Avrupa, Belediye Başkanı, Mustafa Denizli, seksi, Manchester City, Sosyal, Alparslan Erdem, proje, video, twitter, Man, Zonguldak, Klip, Eurovision, Everton, Arkas, Bugün, Paris Hilton, Mart, Fatih Tekke, Almanya, Ferrari,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !