orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
YEŞİL YOL BAHANE MADEN ŞAHANE

YEŞİL YOL BAHANE MADEN ŞAHANE

  Bu haber 21 Ekim 2016, Cuma 20:57:40 eklenmiştir. 972 kez okunmuştur.
YEŞİL YOL BAHANE MADEN ŞAHANE Mahkemenin durdurduğu Yeşil Yol planına bakanlıktan ikinci onay çıktı.Bakanlık Yeşil Yol’un Çevre Düzeni Planı’nı yeniden onayladı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

   Karadeniz’de tartışmalara yol açan ve sözde yaylaları birleştirmek için planlandığı savunulan 2600 kilometrelik Yeşil Yol’un yabancı maden şirketlerinin işini kolaylaştırmak için tasarlandığı ve bu işin altında maden talanının yattığı ortaya çıktı.Söz konusu maden arama ve çıkarma faaliyetleri 19 Temmuz 2003 yılında çıkartılan ve 25173 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Maden Kanunu'na dayanıyor. Yabancıların Türkiye'deki madenleri daha rahat işletebilmesi için Maden Kanunu'nun yanı sıra Türk Petrol Kanunu, Köy Kanunu, Tapu Kanunu gibi mevzuatta önemli değişikliklere gidildi. Bu çerçevede yaylaların yabancı şirketlere satışının önü açıldı.


   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce yürütmesi durdurulmuş olan Yeşil Yol’un Çevre Düzeni Planı’nı yeniden düzenleyerek onayladı

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylaalarını birbirine bağlamak için yapılmak istenen Yeşil Yol projesini de kapsayan ve TEMA Vakfı tarafından açılan davada “yürütmeyi durdurma” kararı verilen 1/100.000 ölçekli “Çevre Düzeni Planı”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenerek onaylandı.

Yeşil Yol projesinin önünü açan Çevre Düzeni Planı onayının yargı kararlarına aykırı olarak yapıldığını söyleyen TEMA Vakfı, karara tepki gösterdi.

Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu illerindeki vadilerin doğal varlıklarının değerlendirildiği 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, 2011 yılının Ağustos ayında dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı’nca hazırlandı. TEMA Vakfı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma ile ilgili olarak, bir haftalık askı süresi içerisinde planın 36 maddesine itiraz etti. Ancak itirazlardan sonuç alamayan TEMA, planın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 2011 yılının Aralık ayında Danıştay’a dava açtı.

Çevre Düzeni Planı durduruldu

Dava kapsamında 2013 yılının Kasım ayında, Danıştay üyeleri ile birlikte aralarında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim görevlilerinin de yer aldığı bilirkişi heyeti, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 36 noktada 3 gün süreyle inceleme yaptı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bilirkişi raporunda bölgedeki önemli doğa koruma alanları, su havzaları ve tarım alanlarını korumadığına vurgu yapılan 6 ilin Çevre Düzeni Planı’nın yürütmesini durdurma kararı verdi.

Yeniden düzenlenen plan onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanliğı 1/100.000 ölçekli 6 ilin Çevre Düzeni Planı’nı yeniden düzenleyerek onayladı. Ağustos ayında yeniden onaylanan ve bu ay askıya çıkartılan Çevre Düzeni Planı’nda, Yeşil Yol’a da, yeniden yapılan düzenleme ile yer verildi.

Yeşil Yol projesi nedir?

Yeşil Yol, Samsun’dan başlayarak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin’in yaylaları ve turizm merkezlerini üst koddan birbirine bağlayan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğunda turizm yolu olarak planlandı. 7 metre genişliğinde gidiş- geliş tek şerit olarak planlanan yolun zemini taş parke döşemeli olacak. Bu yolla birlikte 40 noktada oteller, restoranlar ve kayak tesislerinden oluşan turizm merkezleri oluşturulacak. 3 yıldır süren ve 90 milyon lira harcanan Yeşil Yol çalışmasının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Çevre Düzeni Planı onaylanmadan çalışma başladı
Yeşil Yol çalışmalarının tepkiler üzerine durdurulan Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun ve Samistal Yaylaları arasındaki 8 kilometrelik bağlantı yolunda 15 ay aradan sonra çalışmalar önceki hafta yeniden başlamıştı. Yol çalışmasına tepki gösteren 11 kişi Jandarma tarafından gözaltına alınmış, ifadeleri alındıktan sonra da serbest bırakılmıştı. Jandarmanın yol karşıtlarının çıkışına izin vermediği Yukarı Kavron yaylasında Yeşil Yol çalışması sürüyor. Yaşam savunucuları projenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen başladığı için hukuksuz olduğunu söylüyor, durdurulmasını istiyordu...
Kaynak: DHAETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Aykut Kocaman, Emre Aktaş, Genç, Van, Juventus, Mart, Serdar Özkan, Bucaspor, Fenerbahçe, Bülent Ersoy, Karşıyaka, Akşam, Gülben Ergen, Sosyal, Atletico Madrid, seksi, Klip, Sakarya, gece, Mustafa Denizli, gol, Şebnem Ferah, Eurovision, Gençlerbirliği, futbol, Sabah, Turkcell, foto, canlı, Beşiktaş,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !