orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
Ören'siz bir kadırga düşünemiyorum !

Ören'siz bir kadırga düşünemiyorum !

  Bu haber 11 Mart 2011, Cuma 15:58:43 eklenmiştir. 2669 kez okunmuştur.
Ören\'siz bir kadırga düşünemiyorum ! Örenlilerin farklı bir tutkusu ve yapısı vardır. Kadırga da en büyük alışverişi yapanlar Örenlilerdir. İlk defa Örenliler, Almaya, Fransa, Belçika ve Hollanda göç vermeye başladılar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 
“ Ben yaylalarda huzur bulan ve bestelerimin çoğunu yaylalarda yapan bir sanatçıyım. Giresun’un Eynesil ilçesine bağlı Ören Köyü ile Beşikdüzü’nün Türkerli ilçesine bağlı Oğuz Köyü arasında yıllardır süren Kadırga Yayla davası beni çok üzüyor. Ben Kadırga yaylası için çok savaştım. Bazı arkadaşlar ile toplandık ve iki köyün ileri gelenlerini bir araya getirdik. Dedik ki iki aylık bir yayla göçü için şu kardeşliği bozmayalım, pekiştirelim.  O zamanlar benimde en hızlı dönemimdi, beni de kırmazlar dedim ve araya girdim. Bu görüşme sonucu yüzde elliyi geçen bir olumluluk yakaladık ama bir talihsizliktir ki nasip olmadı.
 
Şimdi ise iki köy arasında tek bir protokol lazım, o da benim yaşarken bu dünya da en çok istediğim şeydir. İnşallah iki köyü bir araya getirme başarısı bana nasip olur. Bunu çok istiyorum, o zamanlar ben Örenlilere ‘bizim yaylamızdan izin alayım gelin evlerinizi yapın’ dedim. Ama haklı olarak herkes kendi yaylasını kendi doğduğu yeri ister.
 
Yayla bir sevdadır. Bunu yaşamayan kimse bilemez. Yeni nesil her şeyin üstesinden gelir. Ama beşli bir yaş gurubu var karışmasalar bu yayla davası bir haftalık iş,  iş bittikten sonra çıkıp Kadırga’ya hep beraber yayla yaparız.
 
Örenlilerin farklı bir tutkusu ve yapısı vardır. Kadırga da en büyük alışverişi yapanlar Örenlilerdir. İlk defa Örenliler, Almaya, Fransa, Belçika ve Hollanda göç vermeye başladılar. Ben bunları hep araştırıyorum. Ve zenginlikte özellikle bu bölgede önce Örenlilerle başladı.
 
Almanya’dan başında foterle dönenler parasını pulunu Kadırga Pazarı’nda harcıyordu ve harcarken de Kadırga’yı koruma ve sahiplenme olayına giriyorlardı. Şu anda Oğuz Köyü’nden kız alma sayısı çok fazla, Ören’den de Oğuz’a kız verme sayısı aynı şekilde, bu anlamda iki köyü birbirinden ayırt edemezsiniz.
 
Benim bir sanatçı olarak en büyük hayalim ve isteğim Oğuz ve Ören Köyü’nün kaynaşması ile beraber Kadırga’da otçu yapmak ve o kardeşliği yaşayıp ve yaşatmaktır. Ören’siz bir kadırga benim için çok uzaklarda.”
 
Röportaj             ; Sait Uçar
Röportajı yapan ;  Neslihan Sağır

Röportaj tarihi         ; 12.07.2009ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
gol, İstanbul, Madonna, Yıldırım Demirören, Tokat, Haber, internet, Manchester City, Yorum, Kasımpaşa, İbrahim Tatlıses, Sabah, Sosyal, gol, Taraf, Süper Lig, Denizli, Yıldırım, Bucaspor, Almanya, Van, Oğulcan Engin, Mart, Fenerbahçe, Bugün, Atletico Madrid, Bugün, Şebnem Ferah, Final, Türk,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !