orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
HOCAMIZA GEÇMİŞ OLSUN
Hüseyin Hayri Eren (Fahr'inin Mehmet) geçirdiği kaza sonucu ameliyat oldu
ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA
115 hamile çocuk! ..Bu utanç tablosunu yaratanlar yargılansın
GİRESUN SPOR ÇEYREK FİNALDE
Giresunspor Ziraat Türkiye Kupasında adını çeyrek finale yazdırdı
EYNESİL YASA BÜRÜNDÜ
Ören Spor'un genç sporcusu trafik kazasında vefat etti
Trabzon'da uçak pisten çıktı
Trabzon’da pistten çıkan uçağın pilotunun ilk ifadesi ortaya çıktı
EYNESİL TARİHİ

EYNESİL TARİHİ

  Bu haber 05 Nisan 2011, SALI 10:07:06 eklenmiştir. 2021 kez okunmuştur.
EYNESİL TARİHİ Giresun'un bir ilçesidir. Giresun'un Trabzon sınırındaki en son ilçedir. Nüfusu 10600 kişiden oluşmaktadır. Yöreye ilk gelen Türk boyu olan Çepnilerdir. Çepniler, aynı zamanda alevilikleri ve Haci Bektasi Veli'nin de müritleri olmasi ile bilinen bir Türk boyudur.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TARİHİ

İlçemizin adını nereden aldığı kesin bir yazılı kaynakla belirlenmemiştir. Eynesil adını Türklerin bölgeye yerleşmesiyle aldığı sanılmaktadır. Eynesil İsminin İyinesil’den değişimle Eynesile dönüştüğü, İnesi Beyden kaynaklandığı yolunda rivayetler vardır.

XVI. yüzyılın sonlarında yaşamış olan Osmanlı Coğrafyacılarından Mehmet AŞIK eserinde, Trabzon ve Giresun arasındaki bölgede Türk halkından mühim bir kısmının Çepnilerden meydana geldiğini ve bölgenin batı ile güney tarafındaki dağların Çepni dağları adını taşıdığını yazmaktadır.
Yine Yavuz Selim devrine ait Trabzon tahrir defteri, Giresun bölgesindeki halkın ezici çoğunluğunun Türk olduğunu pek açık bir şekilde göstermektedir. 1515 yılında yazılmış bulunan bu deftere göre, Ordu - Giresun, Giresun - Torul, Görele - Eynesil arasındaki yörede çok yoğun bir Türk nüfusu görülmekte ve burası Vilayet-i Çepni adını taşımaktadır. Çepni’lerin diğer Türk oymakları ile birlikte Trabzon - Torul ve Vakfıkebir arasındaki sahada kalabalık bir şekilde yaşadıkları görülmektedir. XVI. yüzyılda Ordu - Trabzon arasındaki bölge, Türk çoğunluğu tarafından iskan edilmiş olup, hepside yerleşik hayat sürdürmüştür.

Ekim 1461 tarihinde, Trabzon'un Osmanlı Imparatorluğu tarafindan alinmasindan iki ay kadar sonra Aralik 1461 tarihinde Eynesil de Osmanlı Imparatorluğu egemenligine girmistir.

Yöreye ilk gelen Türk boyu olan Çepnilerdir. Çepniler, aynı zamanda alevilikleri ve Haci Bektasi Veli'nin de müritleri olmasi ile bilinen bir Türk boyudur.

Eynesil, Cumhuriyetin ilk yıllarından 1930 yılına kadar Görele’ye bağlı bir köy iken, 1930 yılında Bucak teşkilatı kurulmuş, 1962 yılına kadar toplam 14 bucak müdürü görev yapmıştır. İlçemiz 1960 yılında Görele İlçesinden ayrılarak müstakil ilçe olmuştur. İlçeye bağlı 12 köy ve 1 adet beldebulunmaktadır.


ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
hakim, Juventus, Bugün, Haber, Fenerbahçe, Denizli, Şebnem Ferah, Oğulcan Engin, Zonguldak, gece, Final, Atletico Madrid, Fatih Tekke, Umut Bulut, Klip, Yıldırım, Sinan Engin, İstanbul, Paris Hilton, türkiye kupası, Hilton, Gökhan Ünal, Manisaspor, Hızlı, Sivasspor, Gençlerbirliği, twitter, gol, fotoğraflar, Uğur İnceman,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !