orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
YEMEK KÜLTÜRÜ

YEMEK KÜLTÜRÜ

  Bu haber 05 Nisan 2011, SALI 12:14:51 eklenmiştir. 2321 kez okunmuştur.
YEMEK KÜLTÜRÜ Giresun Türkmen Çepni'lerine özgü yöresel kültürdeki karadeniz mutfağına özgü yemek çeşitleri günümüzde hala devam edtmektedir.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

yöremize  ait  yemekler

 the image

Pancardan yapılan yemekler

Pancar çorbası:Bilinen en meşhur yemektir.Pancar,msır yarması,fasülye,mısır unu,et yağı(iç yağ) karışımından yapılan yöresel bir yemeğimizdir. Dİple:Pancar,bulgur,iç yağ ve soğan kullanılır.Susuz bir yemektir.

Örennü Dolması:Pancar,bulgur ve mısır unundan yapılır.susuz bir yemektir.

Döşeme:Pancar,mısır yarması,soğan ve iç yağ kullanılır.Susuz bir yemektir.

Sarma:Herkesin yemek istediği meşhur pancar sarmasıdır.

Hoolatma:Pancar,mısır unu ve,bulgur ve iç yağ kullanılıarak hazırlanır.Sulu bir yemektir.

Burkma dolma:Pancar çorbasındaki malzemeler kullanılır,ancak mısır unu ile koyulaştırılır.

 

Fasulye (Pakla) Yemekleri

Pakla(Fasülye)Çorbası:Fasülye,soğan,salça ile yaplır.Taze Fasülye diye adlandırabiliriz.

Pakla Kavurması:Fasülye haşlanarak süzülür,soğan ve sarımsakla kavrulur.

Pakla Kızartması:Fasülye haşlanır ve mısır unu ile kızartılır.

Pakla Turşusu:Fasülyeler haşlanır.Sarımsak,tuz,biber kullanılırak turşu kurulur.

Hoşmak:Daha çok Ala fasülyeden yapılır.....

 

Çeşitli Otlardan Yapılan Yemekler

Baldıran dolması:Baldıran otu,mısır yarması,kuru fasülye,mısır unu ve soğan ile yapılır.Susuz bir yemektir.

Galdirik kızarması:Bu otun sapları kullanılır.Suda haşlanır ve mısır unu ile kızartılır

Sırgan Yemeği:Sırgan kaynar su içerisine atılır.İyice ezilir,içine sarımsak ve msır unu katılarak kıvam tutana kadar karıştırılır.

Hoşuran Dolması:Önce doğranır.Soğan,kuru fasülye,mısr yarması ve mısır unu ile yapılır.

Pezük(pazı) diblesi:Pezük ve bulgur haşlanır ve soğanla kavrulur.İsteğe göre baharat kullanılır.

Pezük turşusu:Haşlandıktan sonra,sarımsak,tuz ve biberle turşu kurulur.

Bezenne(bezelye) kavurması:Önce haşlanır,Sarımsak ve soğanla kavrulur.

Bezenne kızartması:Haşlandıktan sonra mısır unu ile kızartılır.

Tirmit(mantar) kavurması:Sütlü ve tavuk tirmidi diye iki türü vardır.Soğanla kavrulur.

 

Meyvelerden Hazırlanan Yemekler

Taflan Turşusu:Taflan meyvesi tuzlanarak salamura yapılır.Belli bir süre sonra taflanın çekirdekleri çıkarılarak soğanla kavrulur.

Kiraz Turşusu:Taflan turşusu gibi hazılanır.

 

Kabak Yemekleri

Kabak kızartması:Her türlü kabakla yapılan kızartmadır.

Kara kabak haşlaması:Dilimlenen kabaklar suda haşlanır.

Sütlü karakabak yemeği:Kabukları soyularak haşlanır.Üzerine süt dökülerek yapılr.

Susuz kavurma:Fasülye ve kabak karışımından yapılan bir yemektir.Bildiğimiz taze fasülye yemeği gibi hazırlanır.Patetes yerine kabak kullanılır.

 

Hamsili Yemekler

 

HAMSİ TAVA: Hamsi güzel bir şekilde temizlendikten sonra tuzlanır ve mısır unu ile birlikte unlanır. Tavada kızdırılan yağın yardımıyla, güzel bir şekilde kızartılır. Kızardıktan sonra, üzerine limon sıkılır afiyetle yenir.

 

HAMSİLİ PİLAV: Temizlenip , yıkanan hamsilerin kılçıkları hamsiler parçalanmadan çıkartılır. Otantik olarak yapılmak istenirse pilekiye, günümüzde ise tepsi yada güvece, hamsiler sırtları tabana bakacak şekilde yanyana dizilirler. Yağda kavrulan soğana, fıstık, kuru üzüm, tuz ve pirinç ilave edilirek iç pilav pişirilir. Pilava az miktarda şeker ve karabiberde katıldıktan sonra pilekideki hamsilerin üzerine yayılırlar. Tepsinin en üst kısmına kalan hamsiler sırtları tavana bakacak şekilde dizilir. Üstüne sıcak  tereyağı dökülen tepsi saçyağaı yada fırında pişmeye bırakılır. Hamsiler kuruyup kızardıklarında yemek hazırdır

 

Çeşitli Yemekler

 

MUHLAMA: Unu tereyağı ile yakmadan kavurun . peyniri iyice ufaladıktan sonra ekleyip sürekli karıştırarak eritin . Peynir tamamen eriyince 1,5 su bardağı suyu yavaş yavaş karıştırarak ekleyin . Koyu muhallebi kıvamına getirin. Sıcak servis yapın.

 

KEŞKEK: Yörede buğdaya “keşkek” adı verilir, düğünlerde yapılan bir yemektir. Akşamdan bir tencerede ıslatılan keşkek bir gün sonra haşlanır ve ilk suyu süzülür. Ayrıca pişirilen tavuklar, kemiklerinden ayrılarak paraçalanır ve keşkek içine atılır. Birlikte pişirilen karışım servis yapılırken üstüne tereyağlı salça eritilir.

 

Ekmek Çeşitleri

 

MISIR EKMEĞİ: Hamuru; mısır unu.tuz ve karbonattan ibarettir. Ilık su ile yoğrulur. Hamuru fazla sulu olmamalıdır. Fırında önceden kızdırdığımız tepsi yağlandıktan sonra hamur içine dökülür ve pişmeye bırakılır.Aynı şekilde hazırlanmış hamuru, üç ayak üzerinde kızdırılmış saçlarda "BAZLAMA" mısır ekmeği,Ateş yakılan ocakların kızdırılarak; üzeri guguklu saçla kapatılan ocaklarda "OCAK" ekmeği,Fırın şeklinde taştan yapılmış bileğilerin ateşte kızdırılarak içerisine hamur konulduktan sonra, ateş közü ile örtüldükten sonra yapılan "BİLEGELI" ekmeği gibi ekmek çeşitlerimiz mevcuttur

 

ÇÖREK: Beyaz buğday unundan yapılan hamur yoğrulur. Hamuru; un, tuz, ılık, su ve hamur mayasından ibarettir. Hamur, halk deyimiyle cıvık yani sulu olmalı­dır.Hamur yoğrulduktan sonra bekletilir.Önceleri, çörek, sobanın üstünde sacın üzerinde yapılırdı. Soba yakılır, saç üstüne konduktan sonra iyice kızdırıl irdi.Kızan saç tereyağı ile yağlandıktan sonra, biraz hamur konur ve etrafa ince bir tabaka şeklinde yayılırdı. Bir yüzü piştikten sonra, eşün dediğimiz demir maşa ile çevrilerek, diğer tarafı pişirilirdi. Pişen çöreğin sıcakken tereyağı ile yağlanır ve sıcak yenir.Şimdi ise, çörek aynı şekilde kızartma tavasında yapılır.

 

GURUT-YUFKA: Hamuru, beyaz un, tuz ve ılık sudan işarettir. Hamur yoğrulduktan sonra 15-20 dk. bekletilir. Gurut (yufka) açılır. Önceleri sobanın üstünde, saçta pişirilirdi.Saca konulan yufkanın bir yüzü pişer, çevrilir; yufka alınmadan önce, tekrar bir yufka konul­mak suretiyle hamur bitene Gurutun birkaç çeşit yemeği olur. Birincisi; şerbet hazırlanarak, gurut küçük parçalar halinde kırılır, şerbete daldırılır ve başka bir kaba alınır. Buna, gurut yağlaması denir.ikincisi; gurut kızartılır. Tavada yağ kızdırılır, üzerine bütün olarak ıslattığımız gurut serilir, arasına peynir, maydanoz, ceviz, fındık içi gibi malzemeler konulur ve kızartılır.Üçüncüsü ise; isteyen gurutla börek yapabilirkadar açılır ve pişirilirdi.Şimdi ise, gurut elektrikli veya tüplü sacın üzerinde pişirilmektedir.

 

YAĞLI BİŞİ: Hamuru, gurut hamuru gibidir. Tencerede tereyağlı şerbet hazırlanır, iki kişiyle pişirilir.Biri açar, diğeri yağlar ve pişirir.Pişiren kişi, yufkanın üzeri­ne fırçanın yardımıyla şerbet döker ve yağlar. Pişen bişi başka bir kaba alınır.Hamur bitene kadar aynı olay tek­rarlanır.Yalnız şu unutulmamalıdır ki ister gurut hamuru, ister yağlı bişi hamuru olsun, hamurun üzeri nemli bir bezle örtülmeli. Bunun nedeni, hamurun bayatlamamasıdır.Yöremizde yağlı bişi ,

özellikle bayram geceleri yapılır. Bu, gelenek haline gelmiştir.

 

HAMSİLİ EKMEK: Hamuru mısır unuyla yoğrulduktan sonra, temizlenmiş hamsi ilave edilir ve pişirilir.

 

OTLU EKMEK: Hamuru mısır unuyla yoğrulup, küçük küçük doğranmış pırasa da eklendikten sonra pişi­rilen bir ekmek çeşididir.

 

CIRITTA: Hamuru; beyaz buğday unu, tuz ve ılık sudan ibarettir. Hamur biraz suluca yoğrulduktan sonra, kızartma tavasında pişirilerek yapılan bir çeşittirETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Kasımpaşa, Final, Gençlerbirliği, Fatih Tekke, Türk, Van, Tokat, Man, , Emre Aktaş, Umut Bulut, Beşiktaş, Eurovision, Taraf, Türkiye, Bucaspor, foto, Manchester City, Klip, Sivasspor, Hilton, Denizli, türkiye kupası, Akşam, Hızlı, futbol, Genç, Yıldırım Demirören, fotoğraflar, Turkcell,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !