orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
HOCAMIZA GEÇMİŞ OLSUN
Hüseyin Hayri Eren (Fahr'inin Mehmet) geçirdiği kaza sonucu ameliyat oldu
ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA
115 hamile çocuk! ..Bu utanç tablosunu yaratanlar yargılansın
GİRESUN SPOR ÇEYREK FİNALDE
Giresunspor Ziraat Türkiye Kupasında adını çeyrek finale yazdırdı
EYNESİL YASA BÜRÜNDÜ
Ören Spor'un genç sporcusu trafik kazasında vefat etti
Trabzon'da uçak pisten çıktı
Trabzon’da pistten çıkan uçağın pilotunun ilk ifadesi ortaya çıktı
İMECELER

İMECELER

  Bu haber 05 Nisan 2011, SALI 14:07:43 eklenmiştir. 2976 kez okunmuştur.
İMECELER Yöre halkı çeşitli işlerini (Mısır ayıklama, fındık ayıklama, çay toplama,odun taşıma, çayır toplama,

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

İmeceler  ( meciler )
 Yöre halkı çeşitli işlerini (Mısır ayıklama, fındık ayıklama, çay toplama,odun taşıma, çayır toplama, inşaat malzemesi taşıma vb.) ortaklaşa yaparlardı. Böylelikle işler daha kolay tamamlanır, mecilerde kemence eşliğinde türküler söylenir, bilmeceler sorulur, oyunlar (Yüzük, kırbaç) vs. oynanır.
Bel İmecesi : İmece sahipleri komşularını imeceye akşamdan çağırır.Çağıranlar ertesi sabah iş yerine belleri ile birlikte gelir.Çalışmaları akşama kaddar sürür.Öğle yemeği imece sahibi tarafından verilir.
 
Ekin İmecesi : Kuşluk vaktine kadar sürer,yemeksizdir.Mısır tarla üzerine atıldıktan sonra bir kenardan kazılmaya başlanır.Bu imeceden muhakkak bir kemençeci kemençeye uyarak türkü söyler.Kazmalar hep birlikte iner istekle çalışılır.
 
Mısır Soyma İmecesi : Gece yapılan bu imecede gençler çok heyecanlı olan tura oyununu oynarlar.
 
the imageFındık Toplama ve Soyma İmecesi : Fındık toplama imecesi günümüzde eski işleviyle kalan tek imece türlerinden olup ,fındık soyma imecesi ise eski işlevini teknolojiye , fındık soyma makinalarına bırakmıştır.
 
Bir meci bittikten sonra başka birgün başka bir meci başlar.
Evlerde geceleri yapılan mecilere "gece mecisi" denir. Daha çok darı (mısır) soyma, fındıkayıklama işleri yapılır. Mecilerde kız-erkek ayrımı yapılmaz.
 
Daha sonra köylere araba yolunun yapılması, buna mukabil ev yapımında ve insan sırtında taşınan eşyanın, araba ile köylere hatta evlere getirilmesiyle toplumsal dayanışmada (imece) az da olsa azalma olmuştur.
 
imeceler şenlik (eğlence) içinde yapılan yardımlaşmadır. Köylerde aileler tarım işlerini arazinin dik ve yamaçlı olması araba yolunun istenilen yerlere varamayışı günümüzde imecenin varlığını sürdürmesine neden olmaktadır.
Yörede yapılan imecelerin en şenliklisi köyün ortak mallarının bakım ve korunması (cami yapımı, çeşme yapımı, yol yapımı gibi), mısır soyma ve ev yapımında kullanılan malzemelerin taşınması esnasında olur. Mısır soyma imecesi yapılırken imeceye katılanlar mısır koçanlarını saplarından temizledikten sonra birlikte yemek yerler. Bu yemek genellikle patates haşlaması, fasulye veya lahana turşusundan oluşur. Yemek yendikten sonra halka oluşturulur. Halkanın içinde ev sahibi ebe olarak girer. Ebeyi çevreleyen halkadakiler "Tura" denilen oyunu oynamaya başlarlar. Ebeyi çevreleyen halkadakiler turayı saklarlar. Ebe turayı bulmaya çalışır. Ebe turayı kimde yakalarsa ebe o olur. Oyun böylece sürer gider.


 ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Sinan Engin, twitter, Konyaspor, Hilton, Bugün, video, Final, Serdar Özkan, Mart, Umut Bulut, Hızlı, Oğulcan Engin, Fatih Tekke, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Beşiktaş, Arkas, Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediyespor, Sosyal, İstanbul, Brezilya, internet, Man, Kasımpaşa, Gülben Ergen, , Ferrari, Manchester City, Taraf,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !