orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
OTCU KÜLTÜRÜ

OTCU KÜLTÜRÜ

  Bu haber 05 Nisan 2011, SALI 16:11:26 eklenmiştir. 3705 kez okunmuştur.
OTCU KÜLTÜRÜ Yörede Çepnilerinin kullandığı bir kelimedir. ‘‘OT ’’ kökünden türemiştir. ot-çu otları yapan kişi, ot eden kişi anlamına gelmektedir. Kendini Çepni halkından sayan yöre halkı mısırları çapalama işlemine ‘‘ot etme’’, bu işi yapan topluluğuna da otçu, otçular demektedir.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

O T Ç U  -  Otçular Haftası 

 

 

OTÇU  [ ÖREN OTÇUSU ] :

Kavram ve içerik olarak ise ot yapan, ot çapalayan işleminden çok bir kültürel etkinlik, geleneksek şenlik, panayır, topluluğunu ifade etmektedir. Otçular Haftası ya da Kadırga Şenliği diye bilinen bu yayla şenliği adını bu şekilde almaktadır. Çepni toplulukları bu şenliğe Otçu Şenliği ve katılanlara da Otçu, denmektedir.

the image

Geleneksel olarak yılın orak (Temmuz) ayında mısır çapalama (ot etme, ayıtlama, ikileme) işlemini bitiren yöre halkı, kalabalık topluluklar halinde yöresel kemençeler eşliğinde horon oynayarak türkü söyleyerek yola koyulurlar, günlerce yollarda konaklama yerlerinde eğlenerek yaylalarına çıkıyorlardı. (Bu topluluğa otçu denir)

Otçu Şenliği Karadeniz yaylalarında yapılmaktadır. Bunlardan en görkemlisi ise Kadırga ve Sisdağı yaylalarıdır.Kadırga yaylası, Trabzon ve Gümüşhane il sınırlarının kesiştiği noktadadır.Otçu şenliği Kadırga yaylasınfda Temmuz ayının 3 haftası cuma günü yapılırken,sisdağı yaylasında ise Temmuz ayının 4.haftası cumartesi günü yapılmaktadır, Sisdağı yaylası ise; Giresun Trabzon il sınırlarının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Kadırga yaylası Trabzon’un batı tarafı yaylaları için yaz aylarında Pazar konumundadır. Cuma günleri Pazaryeri kurulur ve civar yaylacılar ihtiyaçlarını buradan karşılar.Bu haftaya ise Otçular Haftası denmektedir.

Burada otçu yapan Eskala ve Aktaş obası otçu grupları,Oğuz Köyleri ve Ören Obası otçu grupları yüzyıllardır yapıla gelen bir geleneği temsil etmektedir. Her bir obanın otçusunda önde erkekler arkada bayanlardan oluşan horon grupları ve bunların en arkasında yöre halkı yöresel kıyafetleri ile birlikte yayla çimenlerini eze eze kadırga pazarı etrafındaki alanlarda Kemençe ve davul zurna ile tepilen Horonlarla gün boyu devam eden bir geleneğin ifadesinde buluşurlar. Otçu kalabalığını yöneten değnekçinin yanı sıra atlı bir kişi de atı ile  birlikte bu otçudaki düzeni sağlamak için otçu ortasında yerini alır.

Ne yazıkki günümüzde,Kadırga yaylasını sahiplenme uğruna yüzlerce yıldır oluşan tarihi miras yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir.

Kadırga yaylasının kimin topraklarında olduğu önemli değildir.Bugünkü il ve ilçe sınırları temel alınarak hesap yapılmamalıdır. Çünkü bu sınırlar yakın tarihimizde çizilmiştir ve kültürel sınırları kesin olarak belirtmemektedir.

Asıl dava Kadırga’dan rant sağlama kavgasıdır. Kurulan pazardan para toplamaktır.Bu duruma tepki gösteren Eskala ve Aktaş otçu grupları Kadırganın merkezine inmemektedir..

Oğuz köyleri de Fermana dayalı belge ile Ören Obasının asırlardır yapageldiği otçu kültürünü hiçe sayıp Kültür düşmanlığı yaparak,Ören Köyünün bu etkinlikleri yapmasının önünü tıkamıştır.

-

Kültür, bir toplumu diğerlerinden farklı kılan değerler bütünü ve hayatı algılama biçimidir. Bilim ve teknoloji evrensel ama kültür millî’dir. Kültürlerin millî olması, içine kapanık, diğer kültürlerden kopuk olmaları anlamına gelmez.

Bizler atalarımızdan bize miras kalan kültürel zenginliklerimizi korumakla yükümlüyüz. Bizi diğerlerinden farklı kılan olgular yok olduğunda bizler de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağız ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
türkiye kupası, Bülent Ersoy, seksi, İbrahim Tatlıses, İstanbul, Arkas, Mart, Karşıyaka, Emre Aktaş, Oğulcan Engin, Büyükşehir Belediyespor, futbol, Atletico Madrid, Taraf, Sivasspor, Uğur İnceman, proje, video, Gençlerbirliği, Klip, ebru gündeş, Sabah, twitter, Akşam, Ferrari, Türk, Bayern Münih, Mini, gece, gol,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !