orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
23 NİSANI ÇOCUKLARA ZEHİR ETTİ
Mersin'de skandal! Çocukların kıyafeti uygun değil diye gösteri yarıda kesildi v
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
YAYLALARIMIZ

YAYLALARIMIZ

  Bu haber 16 MAYIS 2011, Pazartesi 17:20:40 eklenmiştir. 6707 kez okunmuştur.
YAYLALARIMIZ sahildeki boğucu nemli havadan kaçan insanlar yaylaya göç ederler. Mısır tohumlarını tarlaya ekilmesinden sonra başlayan hazırlıklar yolda ve yaylada gerekli olan ihtiyaçların at, katır gibi hayvanlara yüklenmesiyle yola çıkılır.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAYLALARIMIZ
Kış mevsiminde karla kaplı olmayan sahil şeridinde otlayan hayvanlar yaz aylarında geniş otlakların bulunduğu yaylalara çıkarılır. Okulların kapanması ile sahildeki boğucu nemli havadan the imagekaçan insanlar yaylaya göç ederler. Mısır tohumlarını tarlaya ekilmesinden sonra başlayan hazırlıklar yolda ve yaylada gerekli olan ihtiyaçların at, katır gibi hayvanlara yüklenmesiyle yola çıkılır. Eskiden yapılan yayla göçleri bir yaşam biçiminin, tutkunun folklorik izleridir. İhtiyaçların doldurulduğu sepet (şelek)ler sırtlarda, süslü boncuklarla, püsküllü boğazlarına ziller (çan, kelek) bağlanan hayvanlar neşe içerisinde türkülerle her yıl bu yolculuğu tekrarlar.
 
Sisdağı yaylası
the imageHer yıl Temmuz ayının 3. Cumartesi günü yapılan "Sis Dağı Şenlikleri" yöredeki çok sayıda köy ve obadan gelenlerin katılmasıyla kutlanır. Sis Dağı "C statüsünde Milli Park " olarak korunmaya alınmıştır.Görele-Eynesil ve Geyikli ilçe sınırları içerisinde bulunan Sis Dağı, Doğu Karadeniz sıradağları'nın uzantılarından biridir; yüksekliği 2182 metredir. Sahile 40 km. uzaklıkta olan Sis Dağına 1.5-2 satte ulaşılmaktadır. Sis Dağı üzerinde yirmiyi aşkın oba vardır. Obalar çevrede bulunan köy ve kasabaların adları ile anılır. Obalardan bazıları şunlardır: Eynesil, Şarli, Gülefyurdu, Ağalar Tamı, Ağılık Düzü, Yatak Yeri, Bakır Alanı, Erkek Su, Han Yanı, Ambarlı ve Örümcek Obaları olarak sayabiliriz. Deniz seviyesinden en çabuk ulaşılan ve en yüksek yer olması Sis Dağının önemini artırmaktadır. Sis Dağına ulaşım için daha çok iki güzergah kullanılır. Eynesil Ören Beldesi yolu, Şalpazarı, Geyikli ve Ağasar derelerini takip eden yol.Bunların dışında yakın çevre köylerde kendi belirledikleri patika yollardan,ulaşırlar.
  
Kadırga yaylası
the imageKadırga yaylası Zigana dağlarında 2.300 m yükseklikte bulunuyor.Kadırga Yaylası, Gümüşhane ili, Kürtün ilçesinde Zigana dağları üzerinde, Zigana geçidinin batı yakasında bulunan  yaylanın adıdır. Yaylanın eski (Rumca) adı Eskaladır.Kadırga adı ise, katir at pazarı anlamından gelmektedir. Kadırga yaylası yaz aylarında Pazar konumundadır. Cuma günleri Pazaryeri kurulur ve civar yaylacılar ihtiyaçlarını buradan karşılar.Trabzon'un batısındaki tüm ilçelerinin yanı sıra, Gümüşhane, Torul ve Giresun'dan gelen onbinlerce kişinin katılımıyla Temmuz ayının üçüncü cuma günü düzenlenen Kadırga Festivali tüm yaylacıları (Otçuda denilmektedir) buraya çeker. Kadırga yaylasındaki bazı obalar şunlardır; Eskala,Ören,Oğuz,Ağdaş,Çelike,Kızılağaç,Mandagöz,Derinoba,Güzlek’tir.
 
Köyler sabah erkenden kafileler halinde yola çıkar, kemençe çalarak, horonlar edilerek, havaya silah atılarak yaylaya varılır. Bütün gün türlü türlü yemekler, yenilip,oyunlar oynanıldıktan sonra akşam her topluluk kendi yönüne obasına geri döner.
 
Kazıkbeli yaylası
Kazıkbeli yaylası yayların içerisinde 2.500 m yükseklikte olup,en fazla ve en soğuk suya sahiptir.Kazıkbeli yaylasının üzerinde bulunduğu Giresun sıra dağlarının doğudaki zirve noktası Sarıyar tepesidir. Sarıyar tepesinin hemen karşısında ise bir başka zirve olan Akılbaba tepesi bulunmaktadır. Bu iki zirvenin arasında Gelevera ve Harşit vadilerinin birleştiği geçiş noktası Kazıkbeli yaylasıdır.Kazıkbeli Yaylası idari olarak Gümüşhane ili, Kürtün ilçesi, Söğüteli  Köyü muhtarlığının yönetimindedir. Yaylanın sahile the imageuzaklığı 90 km olarak belirtilmektedir. Tirebolu’dan 2 saatte Kazıkbeli Yaylasına gidilebilmektedir. Kazıkbeli Yaylasında yayla mevsiminin açılmasıyla her hafta Çarşamba günü pazar kurulur. Bu panayırlar Ekim ayına, kar yağıncaya kadar devam eder. Kazıkbeli Yaylası Otçu Göçü Şenlikleri her yıl Temmuz ayının  üçüncü haftası Cumartesi ve Pazar günleri kutlanmaktadır.
 
Yöredeki bazı yayla ve obalar şunlardır; AB-I SAHA YAYLASI ,AKSU YAYLASI, ÇEKÜMCE YAYLASI, IMIKYURT YAYLASI, TÜRKMEN OBASI YAYLASI, MAVLUCA YAYLASI ,YÜRÜMEZ YAYLASI AĞCAOBA YAYLASI BARAK YAYLASI GÖLCÜVEZ YAYLASI KALINÇAT YAYLASI ŞIHYURDU YAYLASI ,YAPRAKLI YAYLASI ,GÖLÖNÜ YAYLASI, BALIKLI YAYLASI ,TAŞDİBİ YAYLASI, RAMAZAN YURDU YAYLASI, YAPRAKLI YAYLASI, BALDIRAN YAYLASI ,DERİNDERE YAYLASI ,YILANLI YAYLASI ,TEKNECÜK YAYLASI ,DEREOBA YAYLASI, GIRICAK YAYLASI ,ÇAMEYİN YAYLASI ,YARAŞOBASI YAYLASIDIR
 
Dizgine Mesire Alanı
Eynesil ilçesi Ören Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır.Yaz aylarında özellikle gurbetcilerin vazgeçilmez piknik the image

alanıdır.Yaylacıların yayladan dönme mevsimlerinde güzlekler indiği mekanlardandır.Mayıs ayının 3.haftası Pazar günü Hıdırellez şenlikleri adı altında panayır yapılmaktadır.Sahile 11 km uzaklıktadır..Orman gülü [komar çiçeği] ve soğuk suları ile meşhurdur.

 

 

 

 

 ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Everton, Mart, Taraf, twitter, Umut Bulut, Bülent Ersoy, Bayern Münih, Paris Hilton, Mustafa Denizli, Bugün, İstanbul, gol, Zaman, Sakarya, Yıldırım Demirören, Konyaspor, Gökhan Ünal, Belediye Başkanı, Final, Beşiktaş, Eurovision, Fatih Tekke, Atletico Madrid, Sinan Engin, İbrahim Tatlıses, Denizli, Tokat, türkiye kupası, hakim, fotoğraflar,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !