orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
İfakat:Uçuruma yürüyen kadınlar

İfakat:Uçuruma yürüyen kadınlar

  Bu haber 20 KASIM 2011, Pazar 11:46:28 eklenmiştir. 1798 kez okunmuştur.
İfakat:Uçuruma yürüyen kadınlar İfakat: Uçuruma Yürüyen Kadınlar Belgeseli, “doğum öncesi sancı” anlamına gelen adıyla özdeşleşmiş bütün bir hayatı, “Karadeniz kadının doğumdan ölüme uzanan bitmeyen sancılı yaşamını”, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Taşören köyünde yaşamış ve ölümü sırlara karışarak “efsaneleşmiş” bir Karadeniz kadını olan İfakat’ın yaşamından yola çıkarak anlatıyor. Bugün de pek çok kadın Karadeniz’de aynı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İfakat: Uçuruma Yürüyen Kadınlar Belgeseli, “doğum öncesi sancı” anlamına gelen adıyla özdeşleşmiş bütün bir hayatı, “Karadeniz kadının doğumdan ölüme uzanan bitmeyen sancılı yaşamını”, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Taşören köyünde yaşamış ve ölümü sırlara karışarak “efsaneleşmiş” bir Karadeniz kadını olan İfakat’ın yaşamından yola çıkarak anlatıyor. Bugün de pek çok kadın Karadeniz’de aynı öyküyü yaşamaya devam ediyor.

Salon Doldu Taştı
Uzun yıllar çeşitli basın kuruluşlarında gazetecilik eden ve aslen de Çaykara Taşören köyünden olan Orhan Tekeoğlu, Karadeniz kadınının çetin doğa koşullarındaki zorlu yaşamının belgeselini yaptı. Öykünün yaşandığı köydeki kadınların rol aldığı belgeselin çekimleri 2009 0cak ayında başladı ve 1 yılda tamamlandı.

Belgeselin Gala gösterimi İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda yapıldı.860 kişilik salon tamamen dolarken salon dışında da uzun kuyruklar oluştu. Galaya Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Karadeniz kökenli iş adamları, iş, sanat, siyaset ve medya dünyasının tanıdık simaları katıldı. Gala önceside davetlilere kokteyl verildi.

 

Fragman (Kısa tanıtım Filmi)

Özak: Çok Önemli Bir Proje

Kokteyl sonrası ise konuşmalara geçildi. Gecenin sunumunu Yaprak Dökümü adlı dizide Fikret rolü ile dikkat çelen Bennu Yıldırımlar yaptı. İlk sözü alanlardan olan Trabzonlu işadamı Ali Ağaoğlu genç yaşta Of ilçesinde yaşadığı bir olayı anlattı ve Karadeniz kadının yaşamış olduğu zorlukları dile getirdi.

Devlet bakanı Faruk Özak ise belgeselin çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi niteliği taşıdığını söyledi. Belgeselin asil Karadeniz kadının yaşamış olduğu çileleri anlattığını da vurgulayan Bakan Özak cennet vatanda adeta cehennem hayatı yaşayan Karadeniz kadınının sorunlarının bitmesi temennisinde de bulundu.

Son konuşmayı ise belgeselin yapımcısı ve yönetmeni Orhan Tekeoğlu yaptı. Önce Nazım Hikmetin “Kadın” adlı şiirini okuyan sonrada belgesin yapılış hikâyesini aktaran Tekeoğlu yaşamış oldukları onca sıkıntıya rağmen asil duruşlarını asla kaybetmeyen Karadeniz kadınlarından özür diliyorum dedi.

Gala sonrası belgesel büyük bir beğeni topladı ve dakikalarca alkışlandı. Davetlilere son olarak da Karadeniz mutfağından seçme ikramlar yapıldı.

İfakat Belgeselinin Konusu
Belgesel, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Taşören köyünde yaşamış ve ölümü sırlara karışan bir Karadeniz kadını olan İfakat’ın yaşamından yola çıkarak talihsiz Karadeniz kadınlarının doğumdan ölüme kadar uzan sancılı yaşamını dile getiriyor. Belgeselde köyde yaşayan kadınlar rol aldı. Belgeseli usta sanatçı Cüneyt türel seslendirdi. Müziğini ise Ayşenur Kolivar yaptı.

İFAKAT MACARİSTAN YOLCUSU

Bu yıl Ekim ayında altıncısı düzenlenecek Sinepecs Uluslararası Film Festivali’ni düzenleyen Macar sinemasının ünlü simalarından Janos Keresnyei, AA muhabirine, belgesel filmi bir Türk dostunun aracılığıyla İstanbul’da seyrettiğini ve çok beğendiğini söyledi.

Bu yıl yaklaşık 20 ülkeden filmin yarışacağı film festivalinde daha önce belgesel film göstermediklerini ifade eden Keresnyei, ancak “İfakat” filminin hem Macar hem de yabancı sinemaseverler tarafından seyredilmesi gereken bir film olduğunu, yönetmen Orhan Tekeoğlu’na festivale katılması için davette bulunduğunu belirtti.

Sinepecs Uluslararası Film Festivali Genel Müdürü Eva Kovacs ise filmin Macaristan’ın yanı sıra Avrupa’da da başarıya koşacağından emin olduğunu, Karadeniz kadınının yaşam savaşının çok etkileyici olduğunu ifade etti

İşte o muhteşem belgesel

Bölüm 1
Bölüm 2
Bölüm3
Kaynak: İfakat Uçuruma Yürüyen Kadınlar | Taka

 

http://www.yoremizden.comETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
gol, Serdar Özkan, Bucaspor, Tokat, canlı, Sakarya, Türkiye, Akşam, Yıldırım Demirören, İngiltere, Ferrari, Hilton, Arkas, Uğur İnceman, Beşiktaş, Konyaspor, Zonguldak, Hülya Avşar, Almanya, Denizli, Avrupa, Juventus, seksi, Büyükşehir Belediyespor, twitter, gol, Yorum, Şebnem Ferah, foto, Fenerbahçe,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !