orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
Örenliler otcuda buluştu

Örenliler otcuda buluştu

  Bu haber 28 MAYIS 2012, Pazartesi 15:29:25 eklenmiştir. 5346 kez okunmuştur.
Örenliler otcuda buluştu Örenliler İstanbul’da ses getirmeye devam ediyor

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Örenliler İstanbul’da ses getirmeye devam ediyor

 

FOTOGRAFLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

ÖREN-DER Ören Beldesi Kalkındırma Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin 27 Mayıs Pazar günü Kurtköy Doğu Karadenizliler Mesire Alanı’nda organize ettiği 5.si düzenlenen Geleneksel Ören Otcusu Piknik gününde 600’e yakın Örenlinin yoğun katılımıyla neşe içerisinde gerçekleşti.

 

Piknik Gecesi geceden çadırlar kurularak,hazırlıklara başlandı,yöresel yemekler yapıldı.Mahmut YILIKYILMAZ kemençesi eşliğinde muabbet ortamları yapıldı. Havanın da güneşli olması Ailecek herkesi akın akın Piknik alanına çekti.

 

İstanbul-Giresun-Bolu-Tekirdağ-Kocaeli ve civar ilçelerden Piknik gününe Örenliler adeta akın ettiler.Misafirler arasında Şalpazarı Dernekler Federasyonu [ŞALFED]  Başkanı Sn. Köksal DURMUŞ ve Yönetim Kurulu,Ağasar Sayvançatak Dernek Başk.Sn.Erol YANIK pikniğe katılanlar arasındaydı.

 

Ağasar Dernek başkanları ile yapılan masa röportaj toplantılarında “Ören Derneğinin düzenlemiş olduğu etkinliğe katılmaktan duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.”Örenlilerle ayni yaylaları ve yolları otcuları paylaştık,Örenliler maddi olarak zenginlerdi buda Kadırgaya olumlu yansıyordu.Şimdi ise durum ortada, Örensiz Kadırganın tadı tuzu kalmadı diyerek Örenlilerin mutlaka Kadırgada olması gerektiğinin altını çizdiler.

 

Ören-Der Başkanı Çavuş -Metin ÖZARSLAN ve Gençlik kolları Başk.İsmail KART ve Kadın kolları başk. Melek Çiğdem BAL yaptıkları konuşmalarda hemşerileriyle birlikte olmaktan ve bu güzel organizasyonu düzenlemekten memnun olduklarını beyan ederek tüm katılımcılara ve Misafirlere ,emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederiz dediler”.

 

Bu tür etkinlikleri hersene daha farklı ve güzel yapmaya çalıştıklarına değinen yönetim kurulu üyeleri “Ören Derneğinin faaliyetlerindeki çıtanın yükseldiğini belirterek, artık İstanbul’da ses getirmeye başladığınının altını çizdiler”.

 

-Programa 600’e yakın Örenlinin iştirak ettiği Ören Otcu Göçü canlandırmasıyla başlandı.

-Anadolu TV yapımlarından Elif Neslihan SAĞIR’ın sunumuyla masa masa dolaşarak  yaşlılarla ve ailelerle röpotajlar yapıldı.

-Çocuklara palyaço gösterileri sunuldu

-Çocuklara ve gençlere hediyeler dağıtıldı.

-Kemençede,gençlerimizi Alihan BAL ve Ulaş KÜÇÜKER showlarla coşturdu

-Kemençede,Mahmut YILIKYILMAZ’ın muabbet türküleri dinlemeye değerdi.

-Davul Zurna da Ören Horoncuları ve folklor ekibi büyük alkışlar eşliğinde izlendi

-Kemençede Murat KUMAŞ ve Muhammed SARI horoncuları coştururken Hayri EREN türküleriyle renk kattı.

 

-Yöresel Yemeklerin ve kıyafetlerin sergilendiği standa GALDİRİG GAVURMASI,FASULYE TURŞUSU,SARMA, PANCAR ÇORBASI, SIRGAN,UN HELVASI,YOĞURT,YAĞLI ÇÖREK,GÖZLEME,KÖME ve çeşitli yiyecekler pikniğe katılan Örenlilere ve misafirlere dağıtıldı.

 

-Çevreci anlayış içerisinde piknik alanında mıntıka temizliği yapılarak.Saat 19:30 da programa son verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTOGRAFLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

www.dizgine.com                www.orenbeldesi.comETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
Fahrettin Dİikici
OTÇU KÜLTÜRÜ VE ÖREN

Derneğimiz şu etkinliklerle çıtayı yükselterek yoluna devam etmektedir.Benim çocukluğum Gadırgada geçmiştir ve o kültürle büyümüşümdür,neye sayarsak sayalım bir şekilde 25 yıldır o dağlardan ne yazıkki mahrum bırakılmışız,benim oğlum 24 yaşına gelmiştir ve hayatında daha dağlardan guru bok toplayıp gelip obada ateşe goyup yakmamiştır,yokluk yaşayıp senenin 3 ayını o dağlarda geçirip yag süt çökelik yapılıp,bahcedeki otları balya yapıp güzün köylere götürüp ineklerin önüne atmamıştır.Bugün geldiğimiz noktada şuçlu aramak yanlıştır şuçlu hepimiziz,şuçlu yerine bundan sonra ne yapabilirizi aramak lazım,bu kültürü yok etmemek adına yani yayla kültürünü,otçu kültürünü,horon ve kemençe kültürünü çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarmak ve devamını sağlamak için çaba içine girmemiz gerektiğine inanıyorum,Kurtköy ÖREN pikniğine 600 köylümüzün iştirak etmesinden yola çıkarak,bu kültürün bizi buluşturduğuna inanıyorum.ve başta dernek başkanımız. Sayın Çavuş Özarslanı ve ekibini yürekten kutluyorum,tekrar yıllar sonra bana Gadırgadaki ören otçu şenlişklerini istanbulda yaşattığı için.Bu kültür bizim gelecek nesillere bırakacağımız en değerli kültürümüzdür ve yaylada bunun vazgeçilmezidir,tekrar o günleri yakalamak adına buda onun ayak sesleridir bence,ne kadar art niyetler olsada bu kaçınılmaz olacaktır ve zamanla gelen nesiller bunu sorgulayıp hakkını arayacaktır elbette birgün.Ören bölgesinde bir semboldür ve öyle olmaya devam edecektir,çünki kültürü bozmadan hala daha sürdürüyorsa buda bir kanıttır,nasıl horonda,kemençede,türkülerde bozulma yok,demekki bizim ruhumuzda bu kültür bir gerçek tek eksiğimiz yaylamızın yokluğu onuda kazanmak için birilerinin dur demesine ve bu anlamda samimi şekilde iki tarafın akılcı insanlarıyla ortak çözüm arayışına girmesiyle şonuç alınacagı kanetini taşımaktayım.Devirler hep böyle gitmeyecek,var olan bir kültür silinemeyecek,hepimizin çinde bir yayla özlemi yayla kültürü elbette var biz bunu İstanbulda yaşatıyorsak yarın tekrar yaylalara taşıyabiliriz yeterki davamızda samimi olup sahip çıkarak pes etmeyelim bu kültür bizim ve bizim kalacaktır,Örenli olmak bence ayrıcalıktır,yakın çevresindeki köylerde böyle bir kültür hiçbirzaman olmamıştır bugün geldiğimiz noktada dizgine dahi alınarak ören kültürü,otçu kültürü yok edilmek istenmektedir...saygılarımla....


ali atıf usta
işte bu....
bu zamana kadar yapılmış en iyi organizasyon. gençlerin ele almasıyla dernek işlerini güzel etkinlikler düzenlenerek.hoşgörü ve dayanışma içerisinde ören otcusu olmuştur arkadaşların başarılarının devamını dilerim...saolunnn(keşke ören geleneklerini hep beraber yaşatabilsek bi taraf olmaktan çıkıp ideolojilerimizi silip.menfi işlerimizi bırakıp o ortamda bütün örenliler olarak kucaklaşsak)gençler bunu fazlasıyla başaracakk..ayrıca alkolünde olmaması yane izin verilmemesi çok iyi olmuştur.teşekkür ederiz...
Murat Duvan
admin

Murat Duvan adı altında yazılan yazı kendisine ait olmadığı tespit edilmiş olup,başkalarının adı kullanarak yazılan yorum sitemiz admini tarafından etik bulunmayarak kaldırılmıştır..Yazılarınızı gerçek isim altında yazmanız rica olunur..Saygılarımızla,
Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Mustafa Denizli, Bugün, Brezilya, ebru gündeş, , Serdar Özkan, Turkcell, Atletico Madrid, gece, Gençlerbirliği, Juventus, basın toplantısı, Man, Emre Aktaş, Türkiye, Avrupa, Taraf, İngiltere, Umut Bulut, Büyükşehir Belediyespor, Belediye Başkanı, Aykut Kocaman, Konyaspor, Paris Hilton, Bugün, Haber, Hilton, Genç, Klip, Almanya,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !