orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
Örenliler otcu kültürünü yaşatmak istiyor

Örenliler otcu kültürünü yaşatmak istiyor

  Bu haber 08 Ekim 2012, Pazartesi 13:15:30 eklenmiştir. 1794 kez okunmuştur.
Örenliler otcu kültürünü yaşatmak istiyor Ören Dernek Başkanı Çavuş Metin Özarslan, Otçu kültürünün devam edebilmesi için birlik ve beraberliğin şart olduğunu söyledi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Giresun Eynesil Ören Beldesi Kalkındırma Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Çavuş Metin Özarslan,Karadeniz Birlik Gazetesine verdiği röpörtajda, Otçu kültürünün devam edebilmesi için birlik ve beraberliğin şart olduğunu söyledi.

 

Ören Beldesi Derneği olarak atalarının kültür mirası olan Kadırga Otçu şenliklerine katılmalarının engellenmek istendiğini belirten Dernek Başkanı Özarslan, uzun yıllar boyunca devam ede gelen Otçu kültürünü yaşatmak istediklerini ancak bir takım sebeplerden ötürü,asırlardır gittikleri ören obasının siyasi manevrayla bu girişimlerinin engellenmek istendiğini belirtti. Özarslan,” Ağasarlısı ,Tonyalısı Oğuz’u ve Ören beldesiyle bugüne kadar geçmişten gelen ortak kültürümüz olan Kadırga Otçu şenlikleri, Oğuz beldesinin  tutumu dolayısıyla gerçekleştiremiyoruz. Mahkeme kararıyla yayla da olan ören obasındaki yerlerimizi almak isteyen Oğuz köylüleri, Kanuni fermanını delil göstererek Ören Beldesini saf dışı etmek istiyorlar.” iddiasında bulundu.

Kadırgada obası bulunan  Ağasarlısı,Tonyalısı Örenlilerin kadırgadan gittikten sonra kültürde değişmelerin yaşandığı otcuların eski otcular olmadığını,ekonominin zayıfladığı gerçeğini söyledikleri halde; soruna seyirci kaldıklarını Ören obasına ve Ören otcu kültürüne sahip çıkılmadığını söyledi.

 

 hangi İlin ya da İlçenin topraklarında olduğu önemli değildir. Bugünkü İl ve İlçe sınırları temel alınarak kültürel hesap yapılmamalıdır. Bu sınırlar yakın tarihimizde çizilmiştir ve kültürel sınırları kesin olarak belirtmemektedir.

Eskiden olduğu gibi Agasarlısıyla,Tonyalısıyla,Oğuzlusuyla.Örenlisiyle hep beraber bu kültürü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini savunan Özarslan, Bugüne kadar atalarımız aynı yolları kullanıp Kadırga yaylasına göç ettiler,aynı çeşmelerden su içtiler ve aynı yemekleri beraber paylaşarak yediler, bugün de bu şekilde olmalı. Hep beraber birlik be beraberlik altında bunu yapmalıyız. Bizler, bir elin parmaklarıyız, biri eksik olur,sa ahenk bozulur ve kültürümüzü yaşatamaz duruma geliriz.” İfadelerinde bulundu.

Medyanın da bölge sorunlarına yeteri kadar yer vermediğinden yakınan Özarslan, bölgenin sorunları içinde başta HES olmak üzere, çözüme kavuşturulamayan yayla sorunları ve gittikçe bozulan otcu kültürü ve yaylardaki başıboş çarpık yapılaşmalar gibi birçok sorunu medyanın göz ardı ettiğinin altını çizdi.

Ben şahsım adına her sene hem kadırga hem de sisdağı otcu şenliklerine mutlaka katılırım.Otçu kültürünün artık yozlaşmaya yüz tuttuğuna değinen Özarslan, yeni nesilin otçu kültürü yerine günü birlik populist çok arajmanlı ses sanatcılığına dayanan bir kültürü yaşadığını, kültürel değerleri olan horonu bile özünde daha farklı oynadığını söyledi. Belediyelerin siyasi kaygıları nedeniyle otantik kültürün yaşatılması yönünde zaaf olduklarını ve bu şenlikleri tamamen derneklerin kültürlerini koruma adı altında üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Özarslan başta dernekler olmak üzere toplumun kanaat önderlerinin asimile olmaya başlayan kültürün bir an önce eski haline döndürülmesi ve yaşatılması için çaba sarf etmesi gerektiğini belirterek bölge derneklerinin [ ağasar-tonya-oğuz-ören ] kültürlerine sahip çıkması yönünde acilen bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

Haber: Hakan KOÇ

19 Ağust.2012

Karadeniz Birlik GazetesiETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
Gebeskeli
yok@hotmail.com
İlk önce kapanma tehlikesi olan belediyesini kurtarsın...


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Denizli, Mart, Sivasspor, türkiye kupası, Van, basın toplantısı, Karşıyaka, Alparslan Erdem, Yorum, Büyükşehir Belediyespor, Yıldırım Demirören, Tokat, türkiye kupası, Madonna, seksi, Bayern Münih, , Genç, Galatasaray, Aykut Kocaman, Juventus, internet, foto, Konyaspor, Atletico Madrid, Süper Lig, Bülent Ersoy, Ferrari, Haber, Turkcell,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !