orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
23 NİSANI ÇOCUKLARA ZEHİR ETTİ
Mersin'de skandal! Çocukların kıyafeti uygun değil diye gösteri yarıda kesildi v
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ferman olayı.En büyük belge tarihtir

Ferman olayı.En büyük belge tarihtir

  Bu yazı 13 Mart 2011, Pazar 21:47:22 eklenmiştir. 5181 kez okunmuştur.
Yazar : Çavuş Metin ÖZARSLAN
ÖREN köyünün kendisine has HORONU ve kemençesi karadeniz kültürüne büyük katkılar sunduğu gibi,onu en iyi otantik yanıyla sunmakta ve bu büyük mirası genç kuşaklarına aktarmaktadır.Bu tarihsel geleneği ortadan kaldırmak, yaylasız bırakarak "asimile etmek",gelecek nesillere yapılan en büyük düşmanlıktır.


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OĞUZ KÖYÜ TÜRKELLİ BELDESİ  HALKINA

Ve SN: Beldiye Başkanı H.HÜSEYİN ALGAN beye cevaben

 

FERMAN OLAYI .. EN BUYUK BELGE TARİHTİR

 

Saygı değer Oğuz köylü Türkelli Beldesi kardeşlerim.

İnternet sitelerindeki yazılarınıza ve Sn.Belediye Başkanınız Hasan Hüseyin Algan beylere cevaben bu yazıyı yazmak zorunda kaldım.

Sizlerinde bildiği gibi,Kadırga yayla davasında Ören Köyü adına bir ferman bulamamız gayet normal .Ören Köyü tarihinde sizle ayni köy olması,ayni aşiret olması nedeniyle ören aşireti yada ören boyu diye bir boy olmadığından onlar adına ferman yoktu.Oğuz boyları olduğundan ferman bu boylara çıkarılmış bir fermandı.

Karadeniz otçu şenlikleri kültürü, ta.,ki oğuz türklerinin bu bölgeye yerleşmesiyle başlayan tarih boyunca,

Ağasar,Şalpazarı;Tonya,Vakfıkebir;Oğuz Köyü,Beşikdüzü; Ören Köyü,Eynesil ayni kültürü yaşayan çepni halkları olarak ortaklaşa düzenledikleri bu yayla şenlikleri yakın bir tarihe kadar birlikte sürdüre gelmişlerdir.

Örenliler başka bir yayladan kalkarak sizlerin savunduğu gibi, sonradan buraya yerleşmemişlerdir.Tam tersine Ören Köyünün,tarih boyunca ilk ve son gittiği yayla burasıdır.Bütün karadeniz kültürü gibi Ören de yayla kültürünü ve geleneksel göçlerini,otçularını burada yapmıştır.

 

Yıllardır süren mahkemeler ve münasebetler iki köy halkını iyice yıpratmış ve yüz yüze bakamaz duruma getirmiştir.Geçmişteki birtakım olumsuzlukların benzerleri bugün hala devam etmekte olduğunu görmekteyiz.Ne yazıktır ki ,bu durum iki köy halkı adına ve gelecek nesiller adına üzüntü vericidir.

Mahkeme kararları Örenlileri kadırga yaylasındaki Ören obasından çıkartmamıştır.105 ailenin tekrar Ören obasına ev yapmasına karar vermiştir.Mahkeme kararına göre;Ören obasındaki hakkı olan Örenlilerin105 evin ev yerlerine sizler kaçak evler yaparak,Örenlileri buradan uzaklaştırma çabası içerisindesiniz."Tapu bizde" gibi söylemlerle halkınızı buralara ev yaptırmaya zorlamaktasınız.

Oğuz köyü halkı şunu iyice bilmelidir...ki !

Buralara ev yaparken bu yaylanın sadece kendilerine ait olmadığını,

Örenlilerin de buralara ev yapma hakkı olduğunu,

 

mahkeme kararı ile kazanılmış bir hak olduğunu,

bugün olmazsa bile yarın buralara örenlilerin Ören obasına105 adet ev yapma hakkı bulunduğunu

kafalarına iyice kazımalıdırlar!

Ören obasında ev yapmaya kalkışan her bir Oğuz köylü kardeşim kazmayı vurduğu toprakta bu sesi hissetmelidir.Yoksa bütün yaşamı boyunca rızkından artırdığı 3-5 kuruş birikintisini birilerinin çıkarları uğruna buralarda feda etmemelidir.

Halkınızdan bu gerçekleri neden saklıyorsunuz?Neden insanlarınızı kandırarak "yayla tapusu bizde" gibi bir anlayış içerisinde düşmanlık aşılayıp kendinize maddi çıkarlar sağlayıp,belediye başkanlıği koltuğunuzun devamı  için insanlara her türlü yalan dolan bilgiler vermektesiniz.« Kadırganın tadını çıkaralım » gibi söylemlerin süslü lafların arkasına saklanarak halkınızı gerçek bilgilerden uzak tutuyorsunuz.

Kadırgadaki obalarını ziyaret eden örenlilere,gelin ama ;gezin tozun gidin, eviniz barkınız olmasın veya önümüzde uslular var onlar bir gitsin bakalım,anlaşırız..gibi laflarla “iyiniyet” gösterisi içerisindeymiş hareket tarzlarıyla "üç maymunları" oynuyorsunuz.

 

Oğuz köyü -Türkelli beldesi  halkına ve başta Sn. Belediye Başkanınız Hasan Hüseyin Algan beylere soruyorum.

Ören köyünün Kadırga'da Ören obasında mahkeme kararıyla onaylanmış olan 105 adet ev yapma hakkı var mıdır , yok mudur?

Örenliler buraya gelip ev yerlerine Ören obasına 105 adet ev yaptığı takdirde ne yapacaksınız? yakıp yıkacakmısınız.?

 

Fermanın tapusal hükmü demek oluyor ki, bu yaylanın tamamını sizlere tahsil etmemiş. Örenliler de gelebilir.Ev yapabilir.Asırlar boyunca bu yaylada sürdürdüğü kültürünü devam ettirebilir demiştir.

 

Halkınıza gerçekleri söylememekte ısrarcı oluşunuzun nedeni barışa gölge düşürmektedir.Tarih boyunca bu çepni kültürünü paylaşma arzusun da olan iki köy halkı arasında ki gerilimi artırma da büyük rol oynamaktasınız.Kendi “halkınızın çıkarları” uğruna saydığınız bu kültür düşmanlığı sizlere halkınız tarafından gerekli dersi vermelidir.

Oğuz köyünde de aklı başında insanlar,aydınlar,kendini tahsilli gören medeni gençler bu geri kalmış dağ kanunu  zihniyetleri çıkar ve menfaat peşinde koşan anlayışları ber taraf etmek zorundadır.Yoksa kendilerinin de bu geri kalmış feodal kültürlerden bir farkları yoktur.

 

ÖREN köyünün kendisine has HORONU ve kemençesi karadeniz kültürüne büyük katkılar sunduğu gibi, onu en iyi otantik yanıyla sunmakta ve bu büyük mirası genç kuşaklarına aktarmaktadır.Bu tarihsel geleneği "ortadan kaldırmak", yaylasız bırakarak "asimile etmeye çalışmak",gelecek nesillere yapılan en büyük düşmanlıktır.Gelecek nesiller böyle bir mirasın kavgacıları olarak sürekli huzursuzluk ve tereddüt içerisinde birbirlerine duydukları kinle beslenip bunlar üzerinden rantiyeciler ekmeklerine yağ sürmeye devam edecektir.

Neden barış için uzlaşma temelinde biraraya gelemiyoruz.

İki komşu köy halkı ,kız alıp vermiş

Yeğen dayı akraba oluvermiş..

 

Deremizin-tepemizin hergün birbirine baktığı bu dünya da

bizler, neden yüzyüze bakamıyoruz?

Bu dağın başlarını neden paylaşamıyoruz?

Örenliler yolunuzu yapsa, 3-5 dakikada Eynesil'e inmenizi sağlasa; (hastanız,okulunuz,alışverişiniz,sahile denize yakınlığınız imkanları oluşsa) sizlerde eskiden olduğu gibi Kadırga yaylasına Ören-Oğuz hep beraber kardeşçe dostluk içerisinde gitse;Yolun altı veya üstü ne fark eder.Günümüz de artık hayvancılık da yapılmıyor.Amaç tamamen tatile dayalı ekonomik hale gelmiştir.Bunu görmemezlikten gelemesiniz.

Doğa koşulları,küresel ısınmalar,eğitim ve sağlık hizmetleri artık belediyelerin ve köylerin tek başına sorunları olmaktan çıkmıştır.Ortak projeler ve büyük bütçeler gerektirmektedir.

Eksilen su kaynakları,kirlenen dereler,doğaya açıkta bırakılan fosiptik çukurları,belediyelerin gizli kaçak geçici olarak nereye koydukları belli olmayan çöpleri gibi bir yığın çevre sorunları hepimiz için tehlike arzetmekte ve sorunların çözümü için ortak projelerin geliştirilmesini de zorunlu kılmaktadır.

Oysa bizler Kadırga yaylasının paylaşımını bile becerememişiz.Aklımızı başımıza alıp bir kez olsun düşünüp gelecek nesiller ve çocuklarımız adına karar verelim.Bunun için ne yapabiliriz sorusuna,barış ve kardeşlik adına hep beraber bir adım atalım.

 

Unutalım geçmişteki olumsuzlukları..

Ellerimizi uzatıp kol kola girelim paylaşalım bu kültürün güzelliklerini...

Kurulsun horonlar en büyüğünden.!

Çadır düzlerine...

Ali meydanlarına..!

Çalsın kemençeler,davullar; Bayram olsun şenlensin kadırgalar..

Gelecek nesillere bırakılacak en büyük eser düşmanlık değil; Bu kültürün devamı olacaktır.

 

yazan : Çavuş ÖZARSLAN

    (13 Tem.07)


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
gurbetci Oguzlular
kadirga
Sayin Özarslan, güzel Bu olaylarin sorumlulari gerikalmis zihniyetlerdir!Hem akrabayiz diyorlar hemde anlasamiyorlar. Olaylara gercek pencereden baktiginiz icin sizi tebrik ediyorum.
yaylacı
yayla horonsuz olmaz
çavuş kardeşim çok güzel yazmışsın eline yüreğine sağlık.herşey açık ve net.fazla söze gerek yok.


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Çavuş Metin ÖZARSLAN Yazıları
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Gülben Ergen, Paris Hilton, Juventus, gol, Klip, Bülent Ersoy, Oğulcan Engin, foto, gece, Sakarya, Gençlerbirliği, Brezilya, İngiltere, Van, Akşam, Madonna, Serdar Özkan, Ferrari, Gökhan Ünal, Manchester City, hakim, gol, Mini, Sosyal, Bugün, Denizli, Konyaspor, Manisaspor, Büyükşehir Belediyespor, Almanya,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !