orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
Karadeniz kıyısında iki yaşam Zonguldak ve Ören Köyü

Karadeniz kıyısında iki yaşam Zonguldak ve Ören Köyü

  Bu yazı 13 Mart 2011, Pazar 22:16:01 eklenmiştir. 5940 kez okunmuştur.
Yazar : Mehmet TORUN
Yüz karası değil, kömür karası; Böyle kazanılır ekmek parası. [Orhan VELİ]


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zonguldak kömür madeninin Ören köyünün yaşamında çok ciddi yeri vardır. Belli bir yaş kuşağının üzerindeki köylülerimizin pek çoğunun yaşamında Zonguldak vardır. Türkiye’de ilk taşkömürü madenciliği Uzun Mehmet’in 1829 yılında Ereğli’de kömürü bulmasıyla başlamıştır. İlk fiilî üretim ise 1848 yılında Hazine-i Hassa tarafından havzanın Galata sarraflarına kiralanmasıyla gerçekleşmiş ve bu idare altında çok ilkel bir çalışma ile 40–50 bin ton civarında kömür üretilmiştir.

Kırım Harbi’nin başlaması ile idare İngilizlere geçmiş, 1864 yılında ise devrin Kaptan-ı Deryası’na devredilmiş ve bir maden nazırlığı kurulmuştur. Bu devrede havzada büyük gelişmeler olmuş, tren ve dekovil hatları döşenmiş havzanın sınırları tespit edilmiş, kok, briket, ateş tuğlası ve çimento fabrikaları gibi tüketici tesisler kurulmuş ve üretim muntazam artışlarla 1907 yılında 735.000 ton’a erişmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında faaliyet tekrar gerilemiş savaşın sonunda ise havza Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Bu idare altında üretim 1920 yılında 570.000 ton’a erişmiştir.

 

1940 yılında kömür havzasının millileştirilmesiyle yatırımlar hızlanmış ve işçi ihtiyacı artmıştır. Köyümüzde yaşanan gurbete göç akınının ilk durağıdır Zonguldak. 1950’ li yıllarda başlayan bu göç 80’ li yıllara kadar yoğun olarak devam etmiştir. 1960’lı yıllarda Almanya’ya işçi göçünün başlamasıyla bir kısım köylümüz Avrupa’ya gitmişse de Zonguldak yine de önemini korumuştur. Gurbet deyince akla ilk Zonguldak gelir. Köyde kalan kadınlar türkülere dökmüştür özlemlerini.  İlk yıllarda eşlerini köyde bırakarak çalışmaya giden erkekler, yılda bir kez izine gelip köydeki işlerini yaparak çalışmalarına devam etmişlerdir. İzine gelenlerin ayrılmaz parçaları o yıllara özgü tahta bavullarıdır. Sonraki yıllarda eşlerini ve çocuklarını sonbaharda Zonguldak’a götürüp okulların tatil olmasıyla birlikte köye göndermeye başlamışlardır.

 

O yıllarda Eynesil’de lise olmadığı için ortaokulu bitiren gençler tahsil için Zonguldak cazip bir şehirdi. Sonbaharda köyden dönüşte yükün büyük bir kısmı mısır unu, turşu, fındık, yağ, çökelik, kabak, fasulye ve elma çuvalları idi.  Otobüs firmaları da yetersiz olunca Eynesil’den otobüse yük vermek ayrı bir merasim olurdu. Kavukoğlu, Sürmene Birlik  otobüsleri ile 24 saatten fazla yolculuk yapılırdı.  Daha önceki yıllarda vapur ile yapılan uzun yolculuklar başlı başına bir hikaye olurdu.  O yılların Tarı vapuru bir simge olarak ve türküleri ile tarihteki yerini almıştır.

 

 Zonguldak, insanımızın yaşamına o kadar işlemiştir ki kültürümüzde de önemli bir yer tutar. Ünlü kemençeci Piçoğlu Osman’ın yaşamının son anlarında ve vefatında yine Zonguldak vardır. Piçoğlu ağır hastadır ve Tedavi için İstanbul’a gitmektedir. Her ne kadar geminin rotası istanbul'dur ama, "Azrail" O'nun rotasını dönüşü olmayan yoluna çoktan ayarlamıştır bile.Gemi Amasra-Zonguldak arasında seyrederken şu dörtlüğü söyler ve çok geçmeden de son nefesini verir (4 Haziran 1946).  

 

"Kestim parmacuğumu,,,,Kanım akıyor kanım

Zonguldağın üstünde,,,,, Canım çıkıyor canım."

 

Geminin "seren direği"ne gemide cenaze olduğunu belirten "Sahil Sıhhiye Bayrağı" çekilir. Gemi Zonguldak'a gelince bayrağı gören Sahil Sıhhiye ilgilileri cenazeyi almak üzere gemiye girmek isterler. Süvari Deli Bahtiyar öfkeyle: "Ben kanun manun tanımam. Burada kanun benim. Vermiyorum cenazeyi!" diye top gürlemesini andıran bir sesle kükrer ve cenazeyi vermeden yoluna devam eder.

 Yine Katip Şadi’nin nakaratı aslında bir teşekkürün göstergesidir.

 

“Toprağına bereket,,,Altın olsun kömürün”

 

Rahmetli Kılıf’ın  fıkra gibi Zonguldak anıları kültürümüzdeki yerini  almıştır. 1970’ li yıllarda Ören köyünden göç edenler kentin sosyal, siyasi ve ekonomik yaşamında yer almaya başlamışlar ve belli görevlerde bulunmuşlardır. Dernekler kurmuşlar, siyasi partilerde görev almışlardır.  Asma’da, Dilaver’de, Kozlu’da, Kilimli’de, Çaydamar’da, Gelik’te kendi köyünde gibi yaşayan o yöreleri benimseyen Örenliler emeklilikten sonra büyük bir oranda köyüne dönmüşlerdir.  Ama hiçbir zaman Zonguldak’ı unutmamışlardır. Ben de babamın maden işçisi olması nedeniyle liseyi ve üniversiteyi Zonguldak’ta okuyarak meslek tercihimi yine maden üzerine yaptım.  O kentte yaşadığım için şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü yaşama bakışımda emeğin başkentinin çok olumlu katkıları olmuştur.

Bu düşüncelerle kömürde emeği olan tüm maden emekçilerini ve köylülerimi saygıyla anıyorum.

 

-

Mehmet TORUN   

 25 Şubat 2009


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mehmet TORUN Yazıları
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Akşam, Yıldırım, Eurovision, Arkas, Sosyal, video, Sinan Engin, türkiye kupası, Hülya Avşar, proje, Bucaspor, Alparslan Erdem, gol, Almanya, Bülent Ersoy, Man, Süper Lig, Türkiye, Zaman, İngiltere, Manchester City, Paris Hilton, Gülben Ergen, Belediye Başkanı, gol, Genç, internet, Atletico Madrid, Everton, Turkcell,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !