orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
23 NİSANI ÇOCUKLARA ZEHİR ETTİ
Mersin'de skandal! Çocukların kıyafeti uygun değil diye gösteri yarıda kesildi v
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Doğu Karadeniz ve Emek

Doğu Karadeniz ve Emek

  Bu yazı 13 Mart 2011, Pazar 22:55:28 eklenmiştir. 1457 kez okunmuştur.
Yazar : Ali Osman KART


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğu Karadeniz deyince akla ilk gelen kavram hangisidir? diye bir soru sorsak, herhalde hepimizin “yeşil”, “tabiat”, “deniz”, “yayla”, “kemençe”, “horon” kavramlarından önce “EMEK” kavramında birleştiğini söylesem herhalde yanılmam. Çünkü Doğu Karadenizin oldukça derinlere inen tarihi boyunca, coğrafyasıyla bütünleşen ve o coğrafyaya adeta çocuğu gibi bakan insanının “emeği” her şeyin üzerindedir.

Emek, Doğu Karadeniz insanının “olmazsa olmazı”dır.  Aslında “emek”, insanla bütünleşmiş, insanın insan olarak sorumluluklarını yerine getirebilmesinin temel aracıdır.

Peygamber Efendimizin “hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlısını yememiştir” ölçüsünün en belirgin biçimde ortaya çıktığı önemli coğrafyalardan birisi Doğu Karadenizdir.

Çünkü Doğu Karadenizde; emek hayattır, emek enerjidir, emek insan olmanın gerekli şartıdır. Doğu Karadeniz insanı bunun şuurundadır. Çünkü emeksiz hayat, hayat değil ölümdür onun için.

Doğu Karadenizde her şey emek ister. Hem de “insan emeği”.. Yeryüzünde herhalde hiçbir coğrafya Doğu Karadenizin yalçın coğrafyası kadar, insan emeğinden başkasını barındırmayan bir yapıya sahip değildir. Hiçbir makinenın, insan haricinde hiçbir aracın işleyemeyeceği bir yer varsa o da Doğu Karadeniz coğrafyasıdır.

Bunun zorlukları, meşakkatleri yanında belki de bu Allah’ın Doğu Karadeniz insanına bir lütfudur aynı zamanda. Çünkü; yukarıda bahsettiğimiz peygamber ölçüsüne layık olabilmenin şartı “elinin emeği”yle iş yapabilmedir. Bu da kazanaçların en “hayırlısı”dır.

Doğu Karadeniz insanı, coğrafyasında işte böyle bir “hayırlı” hayat sürmektedir.

O; asla hayat şartlarının çetinliğinden şikayet etmez.

Çocukken de, genç iken de, olgun iken de, yaşlı iken de şikayetçi değildir. Her yaşta İnsani sorumluluklarının gereğini yerine getirir.

Hayata karşı “ihtiraslı” değil, “itidalli”dir. Tabiatı kendisine verilmiş bir “emanet” olarak görür ve emanete nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranır.

Bütün bunlar işte “emek” kavramının kapsamındadır.

Emeğin ne olduğunu en iyi, en mükemmel şekilde Doğu Karadeniz insanı bilir. Çünkü kendisine muhatap olan coğrafyanın her karesi O’nu beklemektedir. O’nun “hayırlı eli”nin kendisini imar etmesini beklemektedir.

Aslında “emek” kavramı sadece insanın yaptıklarıyla sınırlıdır. İnsan dışındaki canlıların veya makinaların ürettikleri “emek” değildir. Çünkü emek; insanın şuurlu bir şekilde ürettikleridir. Bir makinanın ürettikleri ne kadar mükemmel, kusursuz olursa olsun “emek” sarfedilerek üretilmiş değildir. Emeğe emek denilebilmesi için O’nun mutlaka “insan eli”yle, “alınteriyle” ortaya çıkmış olması gerekir.

Şunu söylesek çok abartmamış oluruz herhalde: İnsan emeğinin ne olduğunu görmek isteyen, anlamak isteyen, incelemek isteyen herkes Doğu Karadenizin muhteşem tabiatında günün her saatinde “iş”inde olan Doğu Karadeniz insanına baksın. Bu insanda emeğin adı ile birlikte emeğin tadını da görecektir.

Bu web sitemizdeki yazıma “Doğu Karadeniz ve Emek” diye başlamamın, benim profesyonel bir sendikacı olmamın çok öncesinde benim bir “Giresun”lu, “Eynesil”li ve “Ören”li olmamın temel teşkil ettiğini belirtmek istiyorum. Belki de sendikacı olarak insan emeği ve alınteri mücadelemizde Doğu Karadenizli olmanın getirdiği önemli avantajlar olsa gerek. Bu avantajların en başında “emeğin istismar edilmemesi” gelir. Çünkü insan emeğinin istismar edilmeye müsait olmadığı ender yerlerden birisidir Doğu Karadeniz.

Tüm Karadenizli, Giresun’lu, Eynesil’li, “Ören”li  hemşehrilerime Doğu Karadeniz insanın emeğinin zayi olmayacağı, gerçek değerine kavuşacağı aydınlık dolu günler diliyorum. 

 20 Haz.2008


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Ali Osman KART Yazıları
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Belediye Başkanı, Mini, Gençlerbirliği, Bugün, Genç, Haber, Aykut Kocaman, İstanbul, seksi, Akşam, gece, Yıldırım, Almanya, Manisaspor, Mustafa Denizli, hakim, , Yıldırım Demirören, Fenerbahçe, Karşıyaka, Serdar Özkan, Final, Uğur İnceman, Sabah, Konyaspor, Manchester City, fotoğraflar, Galatasaray, Sosyal, internet,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !