orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
23 NİSANI ÇOCUKLARA ZEHİR ETTİ
Mersin'de skandal! Çocukların kıyafeti uygun değil diye gösteri yarıda kesildi v
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ozan ATAOĞLU...Başka bir Ören

Ozan ATAOĞLU...Başka bir Ören

  Bu yazı 24 Haziran 2011, Cuma 10:02:21 eklenmiştir. 1648 kez okunmuştur.
Yazar : Misafir Kalemler
İnsanların ailece oturabileceği bir çay bahçesi, düğünlerini yapabileceği bir mekanları dahi yok


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Ozan Ataoğlu

BAŞKA BİR ÖREN MÜMKÜN !

12 Eylül askeri darbesi ile eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sunan sendikal örgütleri ve dernekleri kapatılmış, kendileri hür olmayan öğretmenlerden “fikri hür vicdanı hür” nesiller yetiştirmeleri istenmiştir. Öğretmenlerin ekonomik ve kültürel alanda ihtiyaçlarını giderebilmesi ancak ve ancak ek iş yaparak gelirini yükseltmesine bağlı bırakılmıştır. Vicdanlarına kilit vurulan, okullarda katkı parası namına öğrencilerinin küpesini alan, adeta tahsildar konumuna sürüklenen, öğrencilerini müşteri gibi gören, öğretmenleri kendi içinde uzman öğretmen, baş öğretmen v.b. payelerle ayrıştırıp rekabet(!) ortamı yaratan, ezberci ve bilimsel eğitimden yoksun 12 Eylül eğitim politikaları 24 Kasım öğretmenler günü ve yılda birkaç saatlik şatafatlı törenler ile öğretmenlerin gönlünü okşayıp sorunlarının üstünü örtmeye çalışmaktadır. 12 Eylül darbecileri ve 12 Eylül ürünü tüm kurumlar yargılanmalıdır.

Uzun zamandır takip ettiğim zaman zaman güzel şeylerin yazıldığı zaman zaman kişisel tartışmaların yaşandığı sitemiz insanların kendini ifade etmeleri açısından iyi bir fırsat. Birbirimizden düşüncelerimizi ve isimlerimizi saklamadığımız, düşüncelerinden dolayı insanları yadırgamadığımızda daha güzel bir site olacağı inancındayım. Bu siteyi ziyaret eden herkesin “Ören Sevdalısı” olduğunu ve herhangi birisinin yazısını okurken isimlerle bir özdeşleşme yapmadığımı ve yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Oğuz köyünden birisinin sitemizi ziyaret etmesinden de memnun oldum. Oğuz köylü arkadaşımızın sitemizi ziyaret ettiğinde kendileri ile ilgili bir yakıştırma ile karşılaşmamasını arzu ederdim.

Uygarlıkların beşiği Anadolu’da birçok uygarlıkların yaşanmasının bir nedeni de ticaret yollarına yakın olmasıdır. Bugün Oğuz köyüne, İshaklı köyüne veya Sis yaylasına köyümüz üzerinden gidip gelinmesinin bizim köylümüze ne gibi sakıncaları olabilir. Sis yaylasına en yakın olan yolun Eynesil-Ören yolu olmasına rağmen maalesef ne Eynesil’de ne de Ören’de Sis yaylasına dair bir tabela yoktur. Aksine yolların en bozuk olduğu yerler köyümüz sınırları içindedir. Ama geçin Beşikdüzü ilçesine hemen Sis Dağı yol tabelasını görürsünüz, yukarı doğru çıkınca Acısu’ya gelmeden Geyikli beldesinin Sis Dağı tabelasını görürsünüz. Ama maalesef bir saat içinde yaylaya çıkıp bir saat sonra denize girebileceğimiz bir coğrafyada yaşadığımızı göremiyoruz. Kaldı ki köyümüz içinde mahalle arası yollarda da bile hangi düşünce ile hareket ediyorlar anlam veremiyorum insanlarımız birbirine yol vermekten imtina ediyorlar. Köyümüzün sorunlarının sadece yol ile sınırlı olmadığını düşünüyorum. İnsanlarımızın eksikliğini yüreğinde hissettikleri yayla özlemi gitmesek de görmesek de orda bir yaylamız var türünden. Kapitalizmin doğa tahribatından kaynaklı küresel ısınma dalgasının Karadeniz’de yayla turizminin gelişmesine katkı sunacağı hatta yol güzergahlarının değişebileceği söylenmektedir. Ege ve Akdeniz bölgesinde orman arazilerinin talan edilerek ve köylülerin elinden topraklarının satın alınarak yerli ve yabancı turizm şirketlerinin golf sahası yaptıkları göz önüne alındığında uzun vadede Karadeniz’de yaylaların ve obaların yerli ve yabancı turizm şirketlerinin tatil köylerine ihdas edilmesi pekala mümkündür.

İnsanların ailece oturabileceği bir çay bahçesi, düğünlerini yapabileceği bir mekanları dahi yok. Su kaynaklarının verimli kullanılmamasından kaynaklı su sorunu ayrı bir trajikomik öykü. Asıl ve en önemli sorun da bana göre akrabacılık, adam kayırmacılık, bananecilik, adamsendecilik, birbirini çekememezlik, birbirini sevememezlik, bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışı, sorunların çözümünde ve ihtiyaçların giderilmesinde birlik olma eksikliğidir. 90. yılını geride bıraktığımız ulusal kurtuluş savaşımızın kazanılmasında büyük katkıları olan, sömürünün olmadığı, insanca bir yaşamın kuruluş adımlarının atıldığı 1917 Ekim devrimi insanlık tarihine başka bir dünyanın, emeğin iktidarının ilk deneyimlerini sundu. İnsanlık bu şansını iyi değerlendiremedi ve maalesef para ve kar hırsı üzerine kurulu bir düzen yaşamını savaşlar, katliamlar, kan ve gözyaşları üzerinden ekolojik dengenin bozulması pahasına devam ettirmektedir. Birçok arkadaşımızın belirttiği bizleri ortak paydada bir araya getiren köyümüze dair sorunlarımızın çözümü için “Başka bir Ören Köyü” yaratabiliriz. İhtiyaçlar üzerinden insanların bir araya geldiği, sorunlarımızın çözümünde insanların fikirlerinin özgürce yarıştığı, kişisel çıkar hesaplarının değil toplumun çıkarlarının öne çıkarıldığı, imece kültürünün yaygınlaştırıldığı bir Ören Köyü mümkün.

Sözlerime son verirken şirket ortaklıklarından geliri olmayan, meclis lojmanlarında oturma şansı olmayan, çocuğunu okutmak için burs veren işveren arkadaşları olmayan, gemisini yüzdürmek için özelleştirmelerden pay almayan, devlet teşvikleri almayan, hayali ihracat, yolsuzluk ve hırsızlıklara bulaşmayan emeğinden başka kaybedecek bir şeyi olmayan Türk Telekom işçisinin onurlu direnişini selamlıyorum.

Hoş ve dostça kalın.

Ozan Ataoğlu   25.11.2007


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Misafir Kalemler Yazıları
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Bucaspor, Hızlı, Everton, Karşıyaka, Avrupa, Turkcell, ebru gündeş, Emre Aktaş, Hülya Avşar, Akşam, hakim, Almanya, Bugün, proje, Sakarya, Türk, türkiye kupası, internet, İbrahim Tatlıses, Atletico Madrid, Konyaspor, Taraf, Aykut Kocaman, Haber, Paris Hilton, İstanbul, twitter, Genç, Madonna, Kasımpaşa,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !