orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
23 NİSANI ÇOCUKLARA ZEHİR ETTİ
Mersin'de skandal! Çocukların kıyafeti uygun değil diye gösteri yarıda kesildi v
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Serhan KÜÇÜKER...Hayatın anlamı

Serhan KÜÇÜKER...Hayatın anlamı

  Bu yazı 24 Haziran 2011, Cuma 10:07:06 eklenmiştir. 1650 kez okunmuştur.
Yazar : Misafir Kalemler
Hayatın anlamı nedir? Hayata anlamı kimler ve neler verirler?


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 Serhan Küçüker

 HAYATIN ANLAMI

Genelde kendimize, kendimizle yalnızken sorduğumuz en önemli sorulardan biridir. Pek çok kültürde hayata anlam veren değerler; din ve inançlar ile örf ve adetlere bağlı düşünsel, felsefi öğretilerdir. İnsanların değer ve düşünce yargıları ile almış oldukları eğitim anlayışı, her bireye kendine özgü bir hayat anlayışı ve anlamı kazandırır. Bu nedenle hayatın anlamı konusunda herkese uygun, herkesin anlayıp uygulayacağı bir tarif yapmak neredeyse imkânsızdır. Bazı ortak değer ve anlamlar konulsa bile, kişilerin arzuları ve idealleri, hayatın anlamını kişiselleştirir. Dolayısı ile hayatın anlamı herkese göre farklılıklar kazanır. Bireysel olarak yaşlarımıza göre hayattan beklentilerimiz farklılaşır, bu farklılaşma kişilerin hayata verdiği anlamları da farklılaştırır.

Dede, baba ve torun olarak üç kuşağı yan yana koyduğumuzda, hepsinin hayattan beklentileri birbirinden farklıdır. Bu nedenle üç kuşağın hayata verdiği anlamlar ortak değerleri bile olsa yinede çok farklıdır.

Hemen hemen her insan hayatının belli bir döneminde idealist düşünceler besler. Bu idealist düşüncelere göre kişinin hayata verdiği anlamın haritaları oluşur. Yaşarken edindiği deneyim ve tecrübeler, sıkıntılar ve acılar, coşkular ve mutluluklar hayatın anlamı konusunda oluşturduğu haritalarda değişiklikler yapmasına neden olur. Bu haritada oluşan farklılıklar bireylere göre değişimler içerir. Tıpkı bir arazinin haritası gibi, bireyin de hayatın anlamına dair haritası oluşur. Bu haritada otoban yollara, şose ve patikalara rastlarız. Otaban yollar bizim vazgeçemeyeceğimiz alışkanlıklar ve bağımlılıklarımızdır. Şoseler otobanlara tercih ettiğimiz tali yollardır. Vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızı uygulama zorlukları çıktığında, şoselere sapar ve çok kısa bir yolculuktan sonra tekrar otobana döneriz. Patikalarımız ise nadiren yaptığımız, henüz alışkanlık haline gelmemiş düşünce ve eylemlerimizdir. Her patika şose, her şose otoban olmaya müsaittir. Ancak iradesi güçlü insanların yapabileceği işlerdir.

Her olay ve nesne, kendi oluşturduğumuz hayatın anlam haritasına göre değerlendirilecektir. Kendini bilen ve tanıyan, yüksek irade gücüne sahip insanlar, hatatın anlamı konusundaki haritalar üzerinde oynayarak, yeni baştan düzenleme becerisine sahiptir. Bu haritalar; bazıları için bir din öğretisi bazıları için bir ideolojik düşünce bazıları içinse laylaylom bir yaşam felsefesidir.

Hayatının anlamı konusunda haritaları olmayanlar, üzerinden parselasyon geçmemiş araziler gibidir. Üzerinde ancak gecekondu yapımına müsaittir. Hayatlarına anlam verip, bu anlamların haritalarını çıkaranlar, hayattan zevk ve mutluluk alırlar. Aynı zamanda kendi haritaları üzerinde değişiklik yapacak becerileri de kazanırlar. Ne mutlu o insanlara...

 

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın değerli örenliler..        

SERHAN KÜÇÜKER


 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Misafir Kalemler Yazıları
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Oğulcan Engin, Süper Lig, Genç, Karşıyaka, Hülya Avşar, Manisaspor, Fenerbahçe, Bucaspor, Denizli, Türk, Sakarya, türkiye kupası, Eurovision, Zonguldak, Brezilya, Gençlerbirliği, Avrupa, Man, Sosyal, Bugün, Sinan Engin, Beşiktaş, Yorum, Haber, Mini, Alparslan Erdem, gol, Bayern Münih, Büyükşehir Belediyespor, Arkas,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !