orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
23 NİSANI ÇOCUKLARA ZEHİR ETTİ
Mersin'de skandal! Çocukların kıyafeti uygun değil diye gösteri yarıda kesildi v
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Bir düğünün düşündürd..

Bir düğünün düşündürd..

  Bu yazı 09 Subat 2012, Persembe 13:05:34 eklenmiştir. 3521 kez okunmuştur.
Yazar : Prof.Dr.Müzeyyen GÜLER
Anadolu’da kadın yaşlandıkça bağımsızlaşır. Aile içinde sözü geçer, çocuklarına ve kendi haklarına daha iyi sahip çıkar. Bundan sonra eğitimli ve bilgili kadınlar yaşlanmayı beklemeden, giyim kuşamda, oynamada, evlenecekleri erkekleri seçmede, eğitim hakkı istemede ve çalışmada haklarına sahip çıkacaklar ve daha özgür hareket edeceklerdir. Kim ne derse desin artık geri dönülemez bir yolda ilerlenmektedir


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denk düştüğünde  köy düğünlerine tanıdıkları görerek ve horon teperek mutlu olmak üzere giderim. Hatice ve Burak Aslan çiftinin 27.06.2009 tarihindeki düğünlerinde bunların ötesinde mutluluklar yaşadım. Düğün salonunun çok şık olması ve davetlilerin seçkin görüntüsünün yanında eğlenmedeki çok kültürlülük  de beni çok mutlu etti. Bir Giresun’dan bir Ardahan’dan ekiplerin eğlenceye renk katması çok güzeldi!... Bu güzel gece dolayısıyla düğün sahipleri Meçeluğun Bekir’i ve Binnar’ı kutluyorum. Yağaplular her zaman hayata daha coşkulu ve neşeli bakmışlar, içlerinden geldiği gibi davranmışlar, duyguların  hakkını vermişlerdir. Bu aslında hayatı ıskalamamaktır. Aklı kullanmak çok önemli bir şey ama duyguları da yok saymamak gerek.

 Düğün beni çok duygulandırdı.Çünkü artık bu ülkenin farklı bölgelerinin  insanları evlilik dolayısıyla bir araya geliyor coşkuyla eğleniyorlardı.Bu güzel birlik ortamında kırk yıl önce farklı bölgeden bir erkekle evlenmek istediğimde yaşadığım zorlukları, hatta ölümle tehdit edilmemi  hatırladım.  Köyümde, babasının istemediği bir kimseyle evlenmek isteyen kızın, eğitimli de olsa, nikahının çam ağacının altında alelacele kıyılmasını, düğün dernek yapılmadan uzaklara gelin giden yakınlarımı hatırladım. Bugün artık çok şey değişmişti. Daha da değişecekti, ümitlendim. ’Nasılsa değişecekse biraz daha önce değişseydi de kadınlar kızlar bu kadar acı çekmeseydi’ dedim

 Geçmişteki kadınları düşündüm başlık parası alınarak evlendirilen, zorla istemedikleri erkeklerle evlendirilen ve ömür boyu bunun acısını çeken… Halen daha geri kalmış bölgelerde zorla evlendirilmelerine  karşı çıktıkları için öldürülen…Ne kadar hazin ve ne kadar büyük haksızlık değil mi?…

 Gecede modern elbiseli ve saçlarını savurarak horon tepen genç kadınlar ve kızların olması büyük mutluluktu. Kadınlar kendi bedenlerine sahip çıkıyorlardı artık. Nasıl giyineceklerine ve nasıl eğlencede yer alacaklarına kendileri karar veriyordu. Bu özgürlük demekti ve kadınların erkek denetiminden kurtuluyor olmasıydı. Hoş giyimli genç bir kızımız ‘Eşim açık giymeme izin veriyor’ diyordu. Bu genç erkeklerin eşlerinin giyim kuşamına fazla karışmaması onların kararına saygı göstermeleri demekti. Kadınlar erkekleri isteklerini kabul ettirerek değiştiriyorlardı. Victor Hugo yüzyıllar önce ‘Ve Allah kadınları yarattı erkekleri eğitsin diye’ demişti. Kadınlar çocuklarını eğittikleri gibi kocalarını da eğitiyorlardı.  Bizim kadınlarımız geçmişte bu eğitme ve değiştirme işini gerçekleştirememişlerdi çünkü eğitimli değillerdi. Bugün eğitimli kızlarımız  kendilerini, çocuklarını ve kocalarını daha iyi eğiten kadınlar olacaklardı.

 Düğünün bana yaşattığı güzel duygulardan birisi de Halil Çavuş’un  Fadime ile horon tepmekti. O ve ben ‘Herkes ne der?’ derdi olmadan doyasıya horan teptik.  Mahalle Baskısı artık bizi bağlamıyordu. Nice gelinler ve kızlar geçmiş yıllarda düğünde horon tepti diye kocasından, kayınpederinden dayak yemişti, biliyorum…İnanılmaz bir tutumdur bu. Bu gün bile kolumda horan tepen yaşıtım, bir yakınının ‘Altmışından sonra azdın’ demesini üzülerek kulağıma fısıldıyordu. Biz geç de olsa kurtulmuştuk ama  Mahalle Baskısı kadınların  kadınlara baskısı biçiminde hala devam ediyordu.

 Kadınlar daha duygusal ve duygularını davranışa daha kolay döken bir cinstir. Kolay ağlar, kolay sevinir. Bu yaşamın tadına varmaktır aslında. Köylü kadınlar diskolara gidip eğlenme olanağına mı sahiptir? Olsa olsa düğünlerde oynayabilirler. ‘Kemençe sesi duyduğumda yerimde duramıyorum’ diyen gelinleri kızları kimler anlayabilmiştir?

 Anadolu’da kadın yaşlandıkça bağımsızlaşır. Aile içinde sözü geçer, çocuklarına ve kendi haklarına daha iyi sahip çıkar. Bundan sonra eğitimli ve bilgili kadınlar yaşlanmayı beklemeden, giyim kuşamda, oynamada, evlenecekleri erkekleri seçmede, eğitim hakkı istemede ve çalışmada  haklarına sahip çıkacaklar ve daha özgür hareket edeceklerdir. Kim ne derse desin artık geri dönülemez bir yolda ilerlenmektedir. Bu medeniyet yoludur ve daha hızlı yürümek gerekir.

 Kızların kadınların eğitiminin ve bağımsız yaşamalarının önü kesilemeyecektir. Bu uğurda büyük mücadele vermiş olan rahmetli Türkan Saylan hocanın annesi genç kızken hırıstiyan olduğu için misyonerdi diye ömrünün son günleri haram edildi. Benim annem ve tüm sülalem hacı hocadır. Nasılsa böyle bir yakıştırma yapılamaz. Ama ben medeniyet için misyonerim. İnsanların dinini değiştirmesinin değil, insanların düşüncesini değiştirmesinin misyoneriyim. Kadınların değişmesinin ve dolayısıyla toplumun medeniyet yolunda hızlı ilerlemesinin misyoneriyim.

 Tüm köylülerime sevgilerimle.

 Prof. Dr. Müzeyyen Güler

18 temm. 2009


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Prof.Dr.Müzeyyen GÜLER Yazıları
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Türk, Genç, Eurovision, gol, twitter, Van, türkiye kupası, foto, Serdar Özkan, Zonguldak, Yorum, Büyükşehir Belediyespor, İstanbul, Sabah, Türkiye, Sosyal, Tokat, Bugün, Turkcell, Fenerbahçe, Hülya Avşar, Bugün, Zaman, Sakarya, basın toplantısı, Hilton, Paris Hilton, Yıldırım, Umut Bulut, video,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !