orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
BU FABRİKALR AFRİN KADAR MİLLİ
'Beyaz Ak Partili adam beton asfaltın yenmeyen bir şey olduğu anlayacak'
ÇAVUŞLU BELDESİ ÖLÜYOR
Giresun İlinin Çavuşlu Beldesinde siyanür endişesi halkta korkuya neden oluyor
RAHİME KÜÇÜKER VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Yakuplu mah.sakinlerinden Fatma Rahime KÜÇÜKER (Hasbikızı) vefat et
Dünya tarihine geçti!
Falcon Heavy..Mars'a insanları gönderme gerçekleştirmesine yardımcı olabilecek
ÜMRANİYE ANA CADDE YAYALAŞIYOR
İstanbul'un ciro rekortmeni caddesi için flaş karar
Kentimiz için seferber olmalıyız

Kentimiz için seferber olmalıyız

  Bu yazı 24 Subat 2012, Cuma 12:09:35 eklenmiştir. 12719 kez okunmuştur.
Yazar : Ali Osman KART
Bir kentin tarihteki önemi ne olursa olsun eğer bu önem bugüne taşınamıyorsa kent ölü hale gelmiş demektir.


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KENTİMİZ İÇİN SEFERBER OLMALIYIZ.

 

Doğu Karadeniz tarih boyunca önemli yerleşim merkezlerinden birisi olmuştur. Hem yerleşim, hem ulaşım hem de staretjik bakımdan önemli kavşak noktalarından birisinde bulunmuştur.

 

Şehrimiz Giresun da tarih boyunca Doğu Karadenizin önemli bir kenti olarak önemini uzun yıllar boyunca korumuştur. Binlerce yıl önceki yazılı kaynaklarda da adı geçen ve önemi ifade edilen Giresun’un, bugün küreselleşen dünyanın doğuya açılan kapılarından birisi olması için gerekli şartlar mevcuttur.

 

Karadeniz sahil şeridi boyunca sıralanan kentlerimizin batıyı doğuya, hatta uzak doğuya bağlayan noktalarda bulunduğu dikkate alındığında Giresun’un bugün gerek enerji yollarında, gerek ticaret yollarında önemli işlev görebileceğini söyleyebiliriz.

 

Gerek tarih olarak, gerekse coğrafya olarak oldukça zengin ve ilgi çekici bir konumda olan kentimizin dününe, tarihine uygun bir bugün ve geleceği için başta siyasiler olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları seferberlik başlatmalıdır.

 

Bu seferberliğe, öncelikle turizm-kültür-sanat ve ticaret ağırlıklı olarak öncelik verilmelidir.

 

Özellikle tüm ilçe, belde ve köyleriyle ülkemizin çok az yerine bahşedilen güzelliklere ve dinlenme alanlarına sahip olan Giresun, bu zenginliklerini sergileyebiliyor mu? Diye temel bir soru sorduğumuzda alacağımız cevap olumsuz olacaktır.

 

Her zaman söylenen cümle şudur: Doğu Karadeniz turizm için önemli potansiyele sahiptir.

 

Peki söylene söylene yalama haline gelen bu cümle için niçin gerekli adımlar atılmaz, niçin gerekli tahsisatlar ayrılmaz, niçin gerekli uygulamalara geçilmez, anlayabilmiş değiliz.

 

Bir kentin tarihteki önemi ne olursa olsun eğer bu önem bugüne taşınamıyorsa kent ölü hale gelmiş demektir. Bir kere ölen kenti de bir daha ayağa kaldırmak mümkün değildir.

 

Kentimiz Giresun için başlatılacak bu tür seferberlikte kendisine “ben bu kentliyim” diyen herkesin yapacağı çok şey vardır.

 

En çok göç veren kentlerimizinden birisi olan Giresun’un, şehir dışındaki hemşehri potansiyeli oldukça büyük ve etkilidir. Özellikle Büyük metropollerimizdeki iş adamları, sanatçılar ve bürokratların doğdukları kente ilişkin yapacakları çok şey olduğunu düşünüyorum.

 

Giresun’un gerek sayısal gerekse de nitelik olarak böylesine yoğun bir potansiyelinin olması önemlidir. Ancak, bu potansiyelin organize olabilmesi, hedefler belirlemesi daha önemlidir.

 

Giresun’un önemli bir ağırlık merkezi de Üniversitesidir. Giresun Üniversitesi, kentimizin önemli bir sosyal, kültürel ve bilgi kaynağıdır.  Bu kaynağın da kentimizle bütünleşmiş bir biçimde önemli işlev göreceğini düşünüyorum. Eğitim potansiyeli oldukça yüksek olan kentimizin hak ettiği konumu yeniden kazanabilmesi yukarıda bahsettiğimiz hususların ve kurumların bir arada enerjilerini sinerjiye yâni, birlikte ortak hedefe yönelttikleri takdirde kentimiz orta vadede önemli mesafe alacaktır diye düşünüyorum.

 

“Giresunluyum” diyebilmek aslında bir kimlik ifadesidir. Ancak, bu kimliğin sadece kartvizit olarak taşınmayı değil, gereğinin yerine getirilmesi, ibraz edilmesi gereklidir. Kimlik, gereği yerine getirilmediği takdirde önemini kaybeder. Biz, bu kentlilik kimliğinin önemini kaybetmemesi için seferber olmalıyız. Bu seferberlik, öncelikle kentimizi düşünmek, onun için neler yapabileceğimizi hatırlamakla başlar.

 

Konuyu büyük kent ölçeğinden ilçemize taşıdığımızda, yaşadığımız ilçeye olan bağımız, o ilçe için yaptıklarımızla ölçülecektir. Eynesil’e ait olmak, Eynesil için neler yaptığımızla doğru orantılıdır. Aynı zamanda Eynesil için yaptıklarımız kentimiz Giresun için yaptıklarımıza katkı niteliği taşımaktadır.

 

Ne yaparsak yapalım, ne olursak olalım, yaptıklarımızın kentimize ve ilçemize ait bir renk taşımasıyla kentli kimliğimizi koruyabiliriz ve sürdürebiliriz diye düşünüyorum.

 

Bazen içinde yaşarken göremediğimiz ve yapamadıklarımızı, kentimizden uzaklarda, büyük metropollerde daha iyi görür ve hatırlarız.

 

Kentimizden ve ilçemizden uzakta yaşayanların bir de bu gözle, bu anlayışla konuya bakmalarını acizane öneririm.

 

Tüm hemşehrilerime hayırlı, huzurlu, mutluluk dolu günler diliyorum.

 

Ali Osman KART

24 Şubat 2012

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Ali Osman KART Yazıları
 
 
ÖREN BELEDİYESİ KAPANMA DURUMUNDA
Ören Köyü Olarak Kalsın
Eynesil İlçesinin Mahallesi Olsun
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Yıldırım Demirören, hakim, Hilton, Galatasaray, seksi, Paris Hilton, Almanya, Türkiye, türkiye kupası, Mart, gece, Manisaspor, Sinan Engin, Haber, , Kasımpaşa, futbol, İngiltere, seksi, Türk, Fatih Tekke, Turkcell, Sivasspor, Bugün, Bayern Münih, Eurovision, İstanbul, Zonguldak, Gökhan Ünal, Tokat,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !