orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
ÖZDİLEK AVM EYNESİL DEDİ
Eynesil Kemaliye köyü eski Dernek Başkanı Hasan Cıvak'ın başına talih kuşu kondu
ÖREN-RABİA NAZ VATAN'A AĞLIYOR
Rabia Naz VATAN (10) kızımızı kaybettik
FATMA TUFANOĞLU VEFAT ETTİ
Ören Beldesi Camidüzü mahallesi sakinlerinden Fatma TUFANOĞLU vefat etti
'şeker fabrikaları' daveti
Karamollaoğlu'ndan, Hatay'a giden ünlülere 'şeker fabrikaları' daveti
Ahmet Ceylan'ın eşi vefat etti
Eynesil Medyası gazetecilerinden Ahmet CEYLAN eşi Tenzile CEYLAN vefat etti
Eynesil-Ören Köyü B Grup yolu ne amaçla yapılmaktadır ?

Eynesil-Ören Köyü B Grup yolu ne amaçla yapılmaktadır ?

  Bu yazı 19 Nisan 2016, SALI 12:29:43 eklenmiştir. 3109 kez okunmuştur.
Yazar : Mehmet TORUN
Benim Köyüm de hizmetten !!! ya da talandan nasibini alsın tabii...


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Benim Köyüm de hizmetten !!! ya da talandan nasibini alsın tabii...

Eynesil - Ören Köyü B Grup yolu ne amaçla yapılmaktadır ?

   Eynesil - Ören Köyü B Grup yolu çalışmaları fiilen başlamıştır. İş makineleri beldemizde çay ve fındık bahçelerinde kazıya başlamıştır. Bu yeni yolun hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı ve planlandığı konusunda değişik düşünceler öne çıkmaktadır. Bazı kesimler, bu yolun belde için ihtiyaç olduğunu söylerken, başka bir kesim mevcut yolun çok daha düşük bir maliyetle genişletilmesi mümkünken yeni bir yolun yapılmasının yanlış olduğunu söylemektedir.

   Yeni grup yolunun başka amaçlara hizmet edeceği konusunda görüşler yaygındır. Samsun’dan başlayarak Artvin’e kadar bağlantı yolları ile toplam 2500 kilometre uzunluğunda yaylalardan geçecek olan ve adına Yeşil Yol !! denen projeye bağlantı yolu olduğu dillendirilmektedir.

Yapılmaya başlanan yeni yolun Ören Köyünün ihtiyacı için yapılmadığını, turizm amaçlı Yeşil Yol ile bağlantısı da olmadığını muhtemelen yaylalarda açılacak madenlerin taşınması için ağır tonajlı kamyonların kullanacağı bir yol olarak değerlendiren başka bir görüş de açık açık söylenmektedir. Buna gerekçe olarak,  Giresun’un yaylalarında verilen altın madeni ruhsatlarını ve maden aramalarını göstermektedirler. Şimdilik verilen 77 dönümlük maden ruhsatında siyanür kullanılarak zenginleştirilecek altın madeni işletmeciliğinin, gelecekte daha geniş alanlarda yapılacağını varsaymaktadırlar.

   Bir kamu hizmeti ve altyapı hizmeti olan yol yapımının; amacını, güzergâhını ve oluşturacağı olumsuzlukların çok şeffaf bir şekilde kamuoyuna ve yöre halkına anlatılması yöneticilerin görevidir. Ancak, bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da “ben yaptım oldu” anlayışı hakim olmuş ve belirsizlik ortamında çalışmalar yürütülmektedir.

   Bu proje yapılırken, amacı açıkça belli olmalıdır. Ören Beldesinin toplumsal ihtiyacı, trafik yoğunluğu, araç sayısı, mevsimsel araç sayısı değişiklikleri, mevcut yolun kapasitesi ve alternatif maliyetleri detaylı şekilde irdelenmelidir. Tüm bu çalışmalar sonunda verilecek olan karar yöre halkı ile paylaşılmalı ve halkın onayı alınmalıdır.

   Mevcut Çevre yasasına göre; her türlü ekonomik faaliyet, her türlü yatırım, Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) prosedürüne tabidir. Buna yol yapım çalışmaları da dahildir. Bu kanun çerçevesinde yapılacak faaliyetin çevreye verebileceği zararlar hesaplanmalı ve bu zararların nasıl giderileceği de raporda açıkça belirtilmelidir. Kısaca, bu proje için de ÇED raporu hazırlanmalı ve bu rapor halkın katılımı toplantısı ile yöre halkına açık açık anlatılmalıdır. Yöre halkının itirazı var ise bu durum tutanak altına alınmalıdır. Yöre halkı da ihtiyaç duyarsa yasal ve hukuki haklarını kullanabilmelidir.  Bu süreçlerin işletildiği kanaatinde değilim, yapılmış ise dahi göstermelik yapılan bir işlem olmuştur diye düşünüyorum.

   Genel olarak, Yeşil Yol ve Madencilik konuları çok detaylı olarak değerlendirilmesi gereken konular olup bu yazının sınırlarını aşmaktadır. Ancak yapılan yolun adı bile (B Grup yolu) akıllarda bazı tereddütler oluşturmaktadır. Beldeye yol yapılıyor diyerek iyi niyetle sevinenlere bir şey denemez ancak bu konuda itirazları olanlar da dikkatlice dinlenmeli, gelecekte telafi edilemez yanlışlara evet denmemeli, uzun vadeli düşünülmelidir.

   Bu konu özü itibarı ile demokrasi sorunudur. Şeffaflığın, paylaşımın ve katılımcılığın hayata geçirilmesi halinde pek çok sorun çözülebilir. Ancak, ülkemizde hakim olan siyasi iklimin buna izin vermeyeceği gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

   Sonuç olarak, Ören halkı gecikmeli de olsa bu projeyi ivedi olarak irdelemeli ve uzun vadede yararlarını ve olası zararlarını çok detaylı şekilde değerlendirmelidir.

   Bu konuda Belediye Başkanlığına büyük bir görev düşmektedir.

Saygılarımla

Mehmet TORUN

17.04.2016


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
muhtarın adamı
dikkat çekiniz
mehmet bey köyde mahallenin ortasına düğün salonu yapılmış,yazın herakşam gece 1-2 ye kadar saz kemençe,araba kornaları,sarhoş naraları,silah sesleri gürültü ,gıyamet mahallelide huzur,uyku yok,ilgili makamlara verilen "rahatsızız" dilekçeside güç bizde rolleriyle dikkate alınmamış,bu konu hakkında önceden bilgin var yada yok..bu konu hakkındada iki satır yazsanız.yol eleştirisi konusunda kısmen haklı olduğunuz taraf vardır."rant"


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mehmet TORUN Yazıları
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Galatasaray, Bayern Münih, Belediye Başkanı, Akşam, Denizli, Arkas, Tokat, Haber, Sosyal, Almanya, Sakarya, Zonguldak, Manisaspor, seksi, türkiye kupası, Sinan Engin, Hilton, Oğulcan Engin, internet, Umut Bulut, Yıldırım, Bülent Ersoy, Beşiktaş, Juventus, Mart, ebru gündeş, gece, Paris Hilton, seksi, Uğur İnceman,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !